Partner serwisu
11 lipca 2016

Krótki przewodnik po smakach lipca

Kategoria: Na luzie

Każdy z wakacyjnych miesięcy ma nam coś do zaoferowania, a wakacyjna paleta składników jest naprawdę bogata! W czerwcu, lipcu i sierpniu mamy wysyp warzyw i owoców, które są wręcz przepełnione słońcem i słodyczą. Czerwiec już za nami – teraz czas się szybko zapoznać z lipcowymi przysmakami!

Krótki przewodnik po smakach lipca

Każde warzywo i każdy owoc będący w sezonie w lipcu kryje w sobie właściwości, których na próżno szukać w suplementach diety! Morele są słonecznym bogactwem przeciwutleniaczy i potasu. Te składniki mają działanie antynowotworowe i przeciwstarzeniowe. Co więcej bardzo dobrze wpływają na nasz układ krwionośny! Jeżeli chodzi o buraki to te warzywa są wręcz naładowane kwasem foliowym, który również usprawni funkcjonowanie naszego serca. Dodatkowo właściwości zasadotwórcze czerwonych bulw przywracają równowagę kwasowo-zasadową naszemu organizmowi.

Jagody i wiśnie

A co dalej na talerzu? Proponujemy jagody lub wiśnie! Fioletowe, leśne owoce to źródło garbników, które maja właściwości bakteriobójcze oraz zawierają składniki wpływające korzystnie na nasz wzrok. Wiśnie natomiast wspomagają pracę serca, zapobiegają nowotworom i rozwiązują problemy z bezsennością.

Melony, arbuzy i ogórki

Pozostaje jeszcze wspólna, letnia rodzina – melony, arbuzy i ogórki. Właściwości tych trzech lipcowych smakołyków są przede wszystkim nawadniające i chłodzące, ponieważ każdy owoców w niemal 90% składa się z wody. Odpowiednio schłodzone są idealnym źródłem letniego orzeźwienia!

Bakłażan, oberżyna, pomidory, kukurydza

Wakacyjne warzywa zachwycaj nie tylko letnim, żywym kolorem, ale i smakiem, zapachem i swoimi właściwościami wpływającymi korzystnie na nasz organizm. Bakłażan to jedno z najmniej kalorycznych warzyw, ale nie umniejsza to jego zdrowotnych cech. Oberżyna wpływa pozytywnie na metabolizm, zapobiega chorobom układu krążenia oraz obniża poziom cholesterolu. Zaliczane są do rodziny psiankowatych, do których należą również pomidory. O zaletach tych czerwonych warzyw powiedziano już wiele, ale warto dodać, że wspomagają naszą odporność i trawienie. Co więcej, poprawiają pracę układu nerwowego oraz dotleniają naszą skórę. Dużo jak na niewielkie warzywo. A co z kukurydzą? Słoneczne kolby nie zawierają glutenu, dlatego są zdrowe nawet dla osób uczulonych na ten składnik, a co więcej są bardzo silnym antyoksydantem i gwarantują uczucie sytości na długo.

źródło: newsrm.tv
fot. 123rf.com

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ