Partner serwisu

Konsumpcja soków w Europie – aktualny stan i prognoza na 2016 rok

Kategoria: Z życia branży

Konsumpcja soków w Europie w 2015 roku zanotowała lekki spadek w stosunku do roku wcześniejszego i osiągnęła 6,1 miliona litrów. Nadal jednak Unia Europejska odpowiada za jedną czwartą światowego spożycia soków. Daje to średnie spożycie soków na poziomie 12 litrów na Europejczyka, z czego najwięcej soków piją Niemcy – aż 20,1 litry rocznie na osobę.

Konsumpcja soków w Europie – aktualny stan i prognoza na 2016 rok

 

 

Ulubionym smakiem soku Europejczyków pozostaje niezmiennie smak pomarańczowy, a w Niemczech, Austrii i Polsce silną pozycję zajmuje także sok jabłkowy, podczas gdy na południu Europy, np. w Hiszpanii popularnością cieszą się smaki ananasa i brzoskwini.

 

Aż 70% spożycia europejskich soków jest skumulowane tylko w 5 krajach. Sami Niemcy odpowiedzialni są za jedną czwartą konsumpcji. Francja, Wielka Brytania, Hiszpania i Polska są kolejnymi rynkami, razem odpowiadając za kolejne 45% spożycia soków. Niemcy również królują jeżeli chodzi o spożycie na osobę, z Francją, Hiszpanią i Polską plasującymi się na kolejnych pozycjach tuż za nimi.

 

Perspektywy na rok 2016 wg. AIJN

W 2016 roku spodziewane jest delikatne wyhamowanie spadku konsumpcji soków na poziomie 1%. W latach następnych, do roku 2021 rynek ma się ustabilizować na poziomie 9,36 miliona litrów, i ma być pobudzany głównie przez Europę Wschodnią, na czele z Polską, Rumunią, Słowenią, Chorwacją i krajami Bałtyckimi.

 

 

Wyniki badań AIJN – ang. European Fruit Juice Association, Europejskie Stowarzyszenie Soków Owocowych
Źródło: informacja prasowa
Fot. 123rf.com

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ