Partner serwisu
05 czerwca 2017

Najlepsze piwo na świecie. Czy takie w ogóle istnieje?

Kategoria: Alkohole

– Piwny świat byłby bardzo nudny, gdyby tylko jedno najlepsze piwo istniało. Jest wiele piw, które według mnie są najlepsze i na szczęście to jest tylko moja lista. Z tej mojej listy zresztą prawie w ogóle nie korzystam, ponieważ bardziej ciekawią mnie premiery i propozycje, których wcześniej nie miałem okazji sprawdzić. – mówi Michał Kopeć, birofil, piwowar domowy i sędzia piwny Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych.

Najlepsze piwo na świecie. Czy takie w ogóle istnieje?

 

Lista ulubionych piw

Każdy miłośnik piwa powinien mieć swoją własną listę ulubionych piw, swoich faworytów, marki, style, preferowane chmiele, etykiety itd. Lista może się zmienić, kiedy latem bardziej smakuje witbier, a zimą porter bałtycki. Lista może się zmienić z powodu food pairingu. Piwa goryczkowe będą najlepsze do żeberek albo golonki. Hefe-weizen będzie najlepszy do sałatki albo ryby. Lista może się zmienić, kiedy kolejna warka piwa, na przykład uwarzona rok
później, nie zachwyca jak ta pierwsza w dniu premiery.

 

– Co z tego, że sędzia da notę 50 na 50 piwu, które będzie genialne, bez wad i wzorcowe, jeśli to piwo będzie interpretować styl piwny, który zupełnie ci nie odpowiada. Wydając duże pieniądze na takie piwo, które otrzyma etykietę „najlepsze piwo na świecie”, jeszcze bardziej się rozczarujesz i będziesz miał żal do sędziego, blogera, recenzenta czy piwowara. Poza tym określenie „najlepsze” jest już mocno pejoratywne, ponieważ korzystają z niego chyba wszystkie popularne marki. „Najlepsze” często występuje w parze z medalami. Warto zainteresować się, na jakich konkursach piwo otrzymało medale i kto na tych konkursach sędziował. Zdarzają się konkursy bez certyfikowanych sędziów, zamknięte, sponsorowane, albo z tak wysokim wpisowym, że zgłoszone piwo nie ma konkurentów – dodaje Michał Kopeć.


Czym wyróżniają się dobre, a może najlepsze piwa?

– Dobre piwo, a dla kogoś najlepsze piwo na świecie, jest uwarzone zgodnie ze stylem, z dobrych surowców, przez piwowara, który kocha to co robi. No i ważne, by dystrybutorzy, sklepy, barmani, klienci nie zepsuli tego piwa po drodze – mówi Michał.

 

Jest świetnie, kiedy etykieta, kapsel i butelka są dobrze zaprojektowane, a opakowanie zawiera informacje dotyczące surowców, IBU, czy food pairingu. Design jest mniej ważny, chociaż z niego również słyną piwa kraftowe. Uwielbiam etykiety browarów de Molen, Brewdog, Flying Dog, Hornbeer, The Kernel oraz Brew By Numbers. Bardzo lubię najnowsze, proste etykiety ReCraftu. Nie warto natomiast zachwycać się reklamami, które pojawiają się w telewizji oraz na billboardach. Tylko niektóre telewizyjne reklamy piwa szanuję za oryginalność, montaż, ciekawą grę słów, ale nigdy z tego powodu nie poszedłem na zakupy.


Jak zaleźć dobre piwo?

– Odwiedzając sklep specjalistyczny lub multitap. Polecam Piwną Mapę Polski przygotowaną na mapach Google przez Piwnego Informatora. O dobrych piwach informują najlepsze piwne blogi oraz rankingi z tysiącami recenzji w serwisie Ratebeer.com. To jednak nadal nie zwalnia nas z czujności. W rankingu Top 50 Ratebeer pierwsze miejsce okupuje piwo Kentucky Brunch lub Westvleteren 12. To drugie piwo piłem chyba 4 razy. 2 razy byłem zachwycony. 2 razy byłem rozczarowany. Lista 50 najlepszych piw jest interesująca, ale zdecydowanie częściej korzystam z podglądu na oceny piw tylko jednego browaru, by wiedzieć, czy dany browar może się czymś pochwalić i na co warto wydać pieniądze – podsumowuje Michał Kopeć.

 


Opracował Adam Wita
Fot. Michał Kopeć

 

Michał Kopeć. Birofil. Piwowar domowy. Sędzia piwny Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych. Być może podczas publikacji tego wywiadu również międzynarodowy sędzia BJCP. Sędziował m.in. podczas Konkursu Piw Domowych w Cieszynie oraz Konkursu Piw Rzemieślniczych w Poz`naniu. Prowadzi szkolenia oraz regularne pokazy piwne w Taphouse Pracownia Piwa w Krakowie oraz multitap Upojeni w Katowicach. Od 13 lat realizuje imprezy piwne w gwarze śląskiej oraz
języku angielskim. Pisze muzykę i teksty o piwie dla zespołu Piwna Formacja. Prowadzi stronę Browarnicy.pl.
Pozostałe materiały z rozmowy z Michałem Kopciem znajdziesz TUTAJ.

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ