Partner serwisu
30 sierpnia 2017

Jak wygląda proces produkcji makaronu?

Kategoria: Z życia branży

Makaron można przygotować na milion sposobów. Niektórzy nie wyobrażają sobie bez niego życia, dla innych jest jedynie dodatkiem do przygotowywanych dań. Jak wygląda proces jego produkcji, zanim trafi na sklepowe półki a potem na nasz stół?

Jak wygląda proces produkcji makaronu?

Makaron przygotowuje się około 8-10 godzin, z czego przeważającą część stanowi suszenie (około 7-8 godzin). W przypadku niektórych polskich firm, zaczyna się w laboratorium, w którym badane są surowce. Dzięki temu producenci mają pewność, że spełniają wysokie wymagania jakościowe, a my będziemy jedli makaron ze smakiem.

Makaronowa święta trójca

Zacznijmy od składników. Do produkcji makaronu niezbędne są trzy najlepszej jakości surowce: pszenna kasza makaronowa, semolina, czyli kaszka z pszenicy durum oraz woda. Z kolei do przygotowania tzw. makaronu jajecznego używa się jeszcze pasteryzowaną i schłodzoną masę jajową. Semolina sprawia, że makaron nie rozgotowuje się, żółtka jaja kurzego dostarczają tłuszczu, a dzięki białkom jest on odpowiednio sprężysty i elastyczny. Czasem do makaronu dodaje się także inne składniki, które poprawiają jego walory odżywcze, takie jak np. błonnik.

Badanie makaronu

Zanim składniki makaronu trafią do hali produkcyjnej, badane są w laboratorium.

Z racji używania podczas cyklu produkcyjnego masy jajowej, która jest niczym innym jak rozmąconym jajem kurzym poddanym procesowi pasteryzacji, zostaje on badany pod kątem mikrobiologicznym oraz fizykochemicznym – relacjonuje Joanna Karbowiak, prokurent w firmie Czanieckie Makarony Sp. z o.o. – Badania mikrobiologiczne zapewniają użycie do produkcji najlepszej jakości masy jajecznej a badania fizykochemiczne wskazują, w jakich proporcjach mieszać składniki, aby np. makaron 5-jajeczny miał faktycznie 5 jaj na 1 kg mąki – dodaje Joanna Karbowiak.

W fabryce wielbicieli pasty

Wyselekcjonowane składniki są automatycznie dozowane w odpowiednich proporcjach do mieszarek, w którym mieszane jest ciasto na makaron. Stamtąd ciasto podawane jest na walce lub matrycę, dzięki którym przybiera właściwy kształt: krajanki, nitek czy form liter, gwiazdek lub tzw. bączków.

Uformowany makaron zostaje podsuszony w wysokiej temperaturze w urządzeniu zwanym trabato po to, aby formy nie sklejały się miedzy sobą. Następnym krokiem jest suszenie makaronu w suszarniach stacjonarnych lub przesypowych, w zależności od asortymentu. Gdy makaron osiągnie odpowiednią wilgotność, zostaje przekazany do działu pakowania. Następnie, w zależności od asortymentu, pakuje się go ręcznie lub automatycznie.

Wyprodukowany makaron zostaje również poddany badaniom mikrobiologicznym oraz kontroli zawartych w nim jaj pod kątem zawartości tłuszczu i wilgotności. Sprawdzane są również walory organoleptyczne makaronu, przed i po ugotowaniu tj. smak, zapach, konsystencja i barwa.

Dopiero po tych wszystkich badaniach, produkt może zostać wprowadzony do sprzedaży. – tłumaczy Joanna Karbowiak. – Zatem do klienta trafia makaron nie dość, że wyprodukowany z surowców najwyższej jakości, produkowany w należytych warunkach higienicznych, to również badany w gotowej formie – dodaje.

Gotowe przebadane paczki makaronu pakuje się do kartonów i rozwozi po całym kraju. Smakoszom tego produktu pozostaje tylko wybrać spośród wielu kształtów, kolorów i smaków. Wybór z pewnością dla większości bywa prostszy niż proces samej produkcji makaronu.

źródło: newsrm.tv
fot. freeimages.com
Paweł Maniak
2020-04-08
Nazywam się Paweł Maniak uczęszczam do szkoły ponadpodstawowej w Zakliczynie klasa I TGT im.Józefa Piułsudskiego chciałbym się u was zatrudnić na pewien okres jako sprzątacz i muszę zaznaczyć że jestem szatanistycznymhomosiem.
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ