Partner serwisu
11 września 2017

700-litrowa beczka cydru z okazji święta

Kategoria: Alkohole

16 września na Starym Mieście w Lublinie odbędzie się czwarta edycja Lubelskiego Święta Młodego Cydru. Tegoroczna edycja będzie wyjątkowa, bo zbiega się w czasie z 700-leciem Lublina.

700-litrowa beczka cydru z okazji święta

Tradycyjnie Lubelskie Święto Młodego Cydru rozpocznie rozbicie beczki młodziaka. W związku z miejskimi urodzinami, będzie to... 700-litorwa beczka, która rozbita zostanie w samo południe na Rynku Starego Miasta. Tegoroczny młodziak - Cydr Lubelski Młody Niefiltrowany 2017 - to urodzinowa edycja limitowana. Powstaje z siedmiu odmian jabłek z pierwszych sierpniowych zbiorów 2017: gala, delikates, piros, szampion, jonagored, golden, rubin. Każda odmiana symbolizuje jedno stulecie z historii Lublina.

Jubileusz 700-lecia Lublina to niezwykły moment dla całej naszej społeczności. Staramy się nie tylko lepiej poznać naszą historię, lecz również zaplanować przyszłość i czerpać z bogactwa naszego regionu. Chcemy, aby Lublin i Lubelszczyzna z jej lokalnymi wyrobami stały się dla Polski tym, czym jest Toskania dla Włoch. Kluczowym motywem tej strategii jest Lublin jako miejsce spotkań, otwarty i gościnny, przyciągający niezwykłą atmosferą oraz nowoczesną ofertą, która nawiązuje do pięknej historii i tradycji 700-letniego miasta - mówi Krzysztof Komorski, zastępca prezydenta ds. kultury, sportu i relacji zewnętrznych.

Konkurs cydrów domowych

Lubelskie Święto Młodego Cydru to największa w Polsce degustacja cydrów. Wokół Trybunału stanie kilkadziesiąt cydrowo-jabłkowych stoisk. Będzie można spróbować najpopularniejszych polskich cydrów i tych mniejszych, rzemieślniczych. Po raz pierwszy wydarzeniu towarzyszy konkurs na domowy cydr „Mistrz Cydru 2017” dla cydrowników amatorów i producentów, którzy chcą pochwalić się swoimi eksperymentalnymi cydrami. W jury zasiądą: Prezes spółki Cydrownia JRBB Monika Bierwagen (Dzik Polski Cydr, Cydr Grójecki, Cider Inn), Tomasz Piotrowski (Winicjatywa), Główny Technolog AMBRA Artur Dubaj (Cydr Lubelski), Wiceprezes Lubelskiego Stowarzyszenia Miłośników Cydru Tomasz Solis. Zwycięzcę wybiorą podczas degustacji w ciemno.

Chcemy promować polski cydr i pokazywać potencjał polskich jabłek. Wierzymy, że przyszłość całej kategorii zależy właśnie od jej różnorodności. To sadownicy, pasjonaci i producenci cydrów rzemieślniczych, stale udoskonalając swoje receptury i odważnie eksperymentując w mikroskali, będą odkrywać nowe kierunki rozwoju, nowe smaki i gatunki. Mamy nadzieję, że za kilka lat lubelski konkurs Mistrz Cydru będzie tak popularny jak konkursy piw domowych - podkreśla Tomasz Solis, Wiceprezes Lubelskiego Stowarzyszenia Miłośników Cydru.

źródło: ambra.com.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ