Partner serwisu
10 listopada 2017

Czy można jeść pieczywo i być fit?

Kategoria: Aktualności

Jesień to czas, kiedy organizm narażony jest na infekcje, dlatego też powinniśmy go wzmocnić i dostarczyć mu takich składników odżywczych, którą dodadzą mu energetycznego kopa i w dodatku pozwolą zrzucić zbędne kilogramy. W ramach kampanii Chleb Dobry sprawdzamy, czy można jeść pieczywo i być fit?

Czy można jeść pieczywo i być fit?

Pieczywo daje energię

Pieczywo pokrywa 45 proc. naszego dziennego zapotrzebowania na węglowodany, które Twój organizm wykorzystuje na takie procesy jak oddychanie, sen, pracę mózgu i mięśni. Chleb zawiera węglowodany złożone, które są wolno trawione i stopniowo uwalniają energię do organizmu. Co to oznacza? Uwzględnienie w diecie chleba z mąki pełnoziarnistej i na zakwasie zmniejsza uczucie głodu i potrzebę podjadania przekąsek, które zgubnie wpływają na Twoją dietę. Jeśli wybierzesz na śniadanie chleb pełnoziarnisty, dostarczysz również do organizmu sporą dawkę błonnika, który poprawia pracę jelit i ułatwia utrzymanie prawidłowej masy ciała.
 

Pieczywo nie tuczy

Wbrew obiegowym opiniom i modom, nie powinnaś wykluczać pieczywa ze swojej diety, ponieważ produkty zbożowe, zwłaszcza pełnoziarniste są podstawą piramidy żywieniowej człowieka. Jeśli chcesz zrzucić zbędne kilogramy ważne abyś zadbała o rozsądną ilość spożywanego pieczywa i zwróciła uwagę na to z czym je jesz. Zamiast masła wystarczy użyć pasty z roślin strączkowych, a kaloryczne sery zastąpić chudym nabiałem. Nie musisz całkowicie wykluczać pieczywa z diety, wystarczy abyś zachowała umiar i rozsądek.
 

Pieczywo jest ubogie w tłuszcze

Tradycyjny chleb zawiera jedynie od 1 do 1,8 g tłuszczu w 100 g produktu. Wyjątek stanowi pieczywo, do którego zostały dodane dodatki tj. siemię lniane, czy oliwki. Pomimo, że chleb jest ubogi w tłuszcz to przeważają w nim niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Dzięki nim pieczywo nie obciąża przewodu pokarmowego i nie zalega w żołądku.
 

Pieczywo pomaga budować mięśnie

Codzienne jedzenie pieczywa zaspokaja 20 – 25 proc. dziennego zapotrzebowania na budulec tkanki mięśniowej, czyli białko. Najbardziej odżywcze białka znajdziemy w pieczywie owsianym, nieco mniej w jęczmiennym i żytnim, a najmniej w kukurydzianym i pszennym. Białko zbóż ma niższą wartość biologiczną z uwagi na małą zawartość aminokwasu – lizyny, co ogranicza jego przyswajalność. Można ją zwiększyć poprzez dodanie do pieczywa naturalnych surowców np. jaj, mleka, serwatki, maślanki, twarogu, a także nasion roślin strączkowych i ich przetworów np. mąki grochowej.
 

Jedzenie chleba sprzyja produkcji hormonu szczęścia

Kiedy przechodzisz na dietę, często stajesz się podenerwowana, rozdrażniona, łatwo irytujesz się. Nic dziwnego, rezygnujesz ze swoich ulubionych przysmaków i rozpoczynasz walkę ze swoimi dotychczasowymi nawykami. Jak tego uniknąć? Spożywanie pieczywa i zawartych w nim węglowodanów sprzyja produkcji serotoniny, czyli hormonu szczęścia. Codzienna dawka pieczywa sprawi, że unikniesz wahań nastroju i zyskasz pozytywną energię i motywację do dalszej walki z kilogramami.

Nie powinnaś obawiać się tradycyjnego chleba w swojej diecie. Jeśli będziesz jadła jedną czy dwie kromki do śniadania, to z pewnością nie przytyjesz. Pamiętaj, że wartościowe pieczywo dostarczy Ci najwięcej składników odżywczych zwłaszcza jesienią, kiedy najbardziej tego potrzebujesz. Zadbaj o różnorodność pieczywa i zacznij przywiązywać uwagę do tego z czym je jesz.

źródło: newsrm.tv
fot. newsrm.tv
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ