Partner serwisu

Inne podejście do wskaźnika

Kategoria: Utrzymanie ruchu

Wskaźnik OEE - zlepek dwóch słów, na dźwięk których pojawia się uśmiech na ustach lub przerażenie w oczach. Coraz częściej ze wskaźnika, który powinien być używany do mierzenia efektywności środków trwałych i pokazywania obszarów do ciągłego doskonalenia, robi się rzecz, która służy do ustalania coraz to nowszych norm produkcyjnych.

Inne podejście do wskaźnika

Wiele przedsiębiorstw nie przyjmuje do wiadomości, że wskaźnik ten służy innym celom i nie powinien podlegać kombinacjom rachunkowym prowadzącym do tego, aby pokazać jak najlepszy wynik. Obserwując różne fora społecznościowe natknąć się można na temat stricte związany z OEE. Jeden z takich tematów brzmi „OEE praktyczne problemy”. Dyskusja dotyczy ustalania odpowiedniej normy produkcyjnej w zależności od poziomu OEE. Drugi temat to „OEE a koszty pracy”, w którym trwająca dyskusja związana jest z tym, w jaki sposób wykorzystać wzrost wskaźnika OEE do obliczenia oszczędności pracy pracowników. Zarówno jeden, jak i drugi temat wzbudzają sporo emocji, bo ile wypowiedzi, tyle innowacji, rad i racji.

Chcąc iść do przodu chciałbym zaproponować troszeczkę inne podejście do ww. kwestii, dzięki któremu wiele osób znajdzie odpowiedzi na swoje pytania, a u niektórych zrodzą się nowe wątpliwości. To z kolei pozwoli napędzić koło do nieustającego poszukiwania satysfakcjonujących odpowiedzi, czyli taki praktyczny Kaizen.

Autor: Wojciech Mączyński

Fot.: BMP'

 

Cały artykuł został opublikowany w magazynie "Agro Przemysł" nr 1/2013

zamów prenumeratę (papierową bądź elektroniczną)

 Jak zamówić prenumeratę czasopisma drukowaną/elektroniczną

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ