5-6 kwietnia rusza Wielkanocna Zbiórka Żywności Banków Żywności
Wielkanocna Zbiórka Żywności w tym roku odbędzie się w dniach 5-6 kwietnia. Akcja organizowana jest przez 24 Banki Żywności, w ponad 400 miastach Polski, na terenie blisko 2,5 tysiąca sklepów spożywczych. Do dzielenia się żywnością z potrzebującymi zachęcać będzie 33 tysiące wolontariuszy. Pomóc może każdy. Lista sklepów, biorących udział w akcji pojawi się z początkiem kwietnia na stronie www.bankizywnosci.pl
W ubiegłym roku, dzięki ofiarności darczyńców, wolontariusze zebrali przez dwa dni Wielkanocnej Zbiórki Żywności 358 ton artykułów spożywczych, które trafiły do około 180 tysięcy osób potrzebujących. Banki Żywności są gotowe przyjąć i przekazać znacznie więcej produktów spożywczych.
Przez cały weekend 33 tysiące wolontariuszy Banków Żywności w wybranych sklepach będzie dyżurowało przy specjalnie oznakowanych koszach. Będą informowali o akcji, odbierali żywność, a następnie sortowali ją, ważyli i przygotowywali do dostarczenia do lokalnych organizacji pomocowych. Osoby potrzebujące otrzymają wsparcie jeszcze przed świętami.
Każdy klient będzie mógł przekazać wolontariuszom produkty spożywcze, którymi chce podzielić się z osobami najuboższymi. Produkty rekomendowane to: olej, konserwy mięsne i warzywne, mąka, cukier, olej, bakalie, czy słodycze,
– Każdy sam decyduje, czym chce podzielić się z ubogimi. Niektórzy kupują cale zgrzewki pyszności, inni przekazują np. tylko jedną butelkę oleju i to też jest piękny i bardzo potrzebny gest. Każdy produkt ma znaczenie.Nie trzeba dużych pieniędzy, tylko serca i chęci. Żywność z koszy zbiórkowych w konkretnym mieście trafi do osób potrzebujących z lokalnej społeczności, do naszych sąsiadów, osób i dzieci, których nie stać na zakup jedzenia – podkreśla Marek Borowski, Prezes Zarządu Federacji Polskich Banków Żywności.
W Polsce ponad 1,6 miliona osób, żyjąc w skrajnym ubóstwie, na wszystkie swoje wydatki ma do dyspozycji mniej niż 600 zł miesięcznie. Jeszcze więcej osób mimo stałego zatrudnienia, nie jest w stanie zapewnić sobie jedzenia na co dzień. Podstawowa pomoc żywnościowa pozwala na godne życie i ułatwia potrzebującym powrót do samodzielnego funkcjonowania w społeczeństwie. Każdy Bank Żywności dostarcza ją do organizacji, które zajmują się stałym wsparciem potrzebujących, nawet w bardzo małych miejscowościach. Produkty zebrane podczas zbiórki trafią do najbiedniejszych dzieci, rodzin wielodzietnych, samotnych rodziców, bezdomnych, chorych i bezrobotnych, a także do osób pracujących, których nie stać na zakup żywności.
Wielkanocna Zbiórka Żywności organizowana jest dobrowolnie przez te Banki z Federacji, które wyraziły taką potrzebę. Obecnie są to 24 Banki Żywności w prawie wszystkich województwach. Niezależnie od zbiórek, wszystkie 31 Banków Żywności będą wypełniały swoją naturalną misję, którą jest stałe przekazywanie produktów żywnościowych na pomoc potrzebującym, ze szczególnym uwzględnieniem okresu Wielkanocy.
Komentarze