Partner serwisu
28 czerwca 2019

Czym jest cydr rzemieślniczy?

Kategoria: Aktualności

W ostatnich latach bardzo popularnym trunkiem stał się cydr. Czym dokładnie jest i jak się go wytwarza?

Czym jest cydr rzemieślniczy?

Cydr rzemieślniczy od masowych produktów dużych producentów różni kilka rzeczy:

Surowce – jabłka z odpowiednich odmian dobranych pod względem smaku cydru, o odpowiedniej dojrzałości. Często są to jabłka starych odmian, które doskonale sprawdzają się w cydrze. Jabłka konsumpcyjne używane są rzadziej, gdyż cydr z nich jest zbyt „pusty”. Owoce zbiera się w odpowiednim momencie, później niż jabłka do jedzenia.

Czas – cydr rzemieślniczy wytwarza się w sezonie jesienno-zimowym, wtedy gdy są świeże owoce. Nie robi się go z koncentratu, ani z długo przechowywanych jabłek. Cydr fermentuje powoli, następnie dojrzewa. Często trwa to pół roku, lub dłużej. Niewyleżakowany cydr nie ma odpowiedniego, pełnego bukietu i smaku.

Jakość – w cydrowni rzemieślniczej nacisk jest kładziony na osiągnięcie maksymalnej jakości, a nie na maksymalizację zysków. Mikroproducenci konkurują ze sobą jakością swoich cydrów.

Osoba producenta, czyli cydrownika – producent to najczęściej właściciel przedsiębiorstwa. Swoją osobą markuje cydr. Jego wiedza, doświadczenie i umiejętności świadczą o jego produkcie. Cydrownik podpisuje się pod cydrem swoją własną osobą, ręcząc za jego jakość.

Wielkość produkcji – cydrownie rzemieślnicze to skala mikro. Limity ustawowe na tzw. uproszczoną działalność to 10 tyś. litrów rocznie. Mikroskala pozwala na dbałość o najdrobniejsze szczegóły.

Metody tradycyjne, nie przemysłowe – cydrowi rzemieślnicy chętniej korzystają z tradycyjnych metod sprawdzonych w krajach, gdzie cydr jest popularny, niż ze zdobyczy nowoczesnego przemysłu spożywczego. Cydr rzemieślniczy to produkt hand made, niepowtarzalny niczym mebel robiony na zamówienie, lub garnitur szyty na miarę.

„Cydr rzemieślniczy nie jest cydrem przemysłowym” Marcin Wiechowski, Kwaśne Jabłko

źródło: informacja prasowa
Tagi: cydr, alkohol
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ