Partner serwisu
24 lipca 2019

Pszczoły dla miast przyszłości

Kategoria: Z życia branży


Zakładanie pasiek w miastach to na całym świecie coraz popularniejszy sposób na wspieranie zrównoważonego rozwoju aglomeracji. Tak jest również w Krakowie, gdzie pszczoły mogą nie tylko sprawić, że miejska dżungla stanie się bardziej zielona, ale także pomóc naukowcom rozwijać technologie, które będą służyć miastom przyszłości.

Pszczoły dla miast przyszłości

Miejskie pszczelarstwo rozkwita. W Paryżu znajduje się już ponad 400 uli, w Monachium jest ich około 500. Nie brakuje ich też m.in. w Kopenhadze, Londynie, Nowym Jorku i polskich miastach – np. Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu i Krakowie. To nie tylko coraz modniejsze hobby, ale także odpowiedź na ważne wyzwania ekologiczne.

Szacuje się, że spośród ok. 470 gatunków pszczół w Polsce około połowa jest zagrożona wyginięciem. Tymczasem owady te są wręcz niezbędne do przetrwania człowieka. W naszej części świata większość roślin uprawnych jest owadopylnych. Wymierające pszczoły oznaczają mniejsze plony i ograniczenie produkcji żywności. Zakładanie miejskich pasiek stanowi więc trend, dzięki któremu miasta mogą rozwijać się w sposób bardziej zrównoważony. To jedna z najlepszych strategii na odbudowę populacji tych owadów, które wspierają nie tylko rolnictwo – w aglomeracjach, w których są hodowane, obserwuje się także wyższą jakość zieleni miejskiej i większą bioróżnorodność.

Od 2017 roku ule stoją także na dachu krakowskiej siedziby Korporacyjnego Centrum Badawczego ABB. Naukowcy nie byliby sobą, gdyby nie wykorzystali tej sytuacji również do rozwoju nowych technologii.

– W mojej rodzinie pszczelarstwo ma długą tradycję. Ja sam zająłem się nim około 10 lat temu, a od dwóch lat opiekuję się pasieką na dachu naszego centrum badawczego. W trzech ulach żyje w sumie około 100 000 pszczół. Ule zostały wyposażone m.in. w czujniki temperatury, wilgotności i CO2 oraz kamery – np. termowizyjną i 3D – mówi Dominik Lis, pracownik naukowy Korporacyjnego Centrum Badawczego ABB w Krakowie.

Prace nad rozwojem i możliwościami wykorzystania rozmaitych, zaawansowanych czujników odgrywają dużą rolę w tworzeniu inteligentnych rozwiązań dla przemysłu i miast. Aby móc monitorować pracę urządzeń oraz zapobiegać problemom w ich funkcjonowaniu, konieczne jest zbieranie i umiejętne przetwarzanie ogromnej ilości danych pochodzących m.in. właśnie z sensorów. Jak wyjaśnia Michał Orkisz, pracownik naukowy w Korporacyjnym Centrum Badawczym ABB, duża, dynamiczna populacja pszczół daje świetną możliwość testowania technik pozyskiwania i analizy danych. Metody, jakie okażą się efektywne, można następnie wykorzystać m.in. do rozwoju inteligentnych urządzeń przemysłowych, zarządzania produkcją czy w systemach automatyki budynkowej, które zwiększają wygodę mieszkańców i zapewniają wyższą energooszczędność domów, biurowców oraz budynków użyteczności publicznej.

Liczna populacja pszczół pozwala również na testowanie i rozwijanie algorytmów komputerowych. Na początku naukowcy z ABB podjęli się trudnego zadania stworzenia systemu liczenia małych owadów, poruszających się w skupiskach. Teraz śledzą także trajektorie ich lotu, tworzą mapy ich zagęszczenia w ulach i rozwijają algorytmy pozwalające na rozpoznawanie wzorów zachowań.

– W przyszłości nasze badania mogą znaleźć zastosowanie m.in. w rozwoju technologii, które będą ułatwiać mieszkańcom życie w zatłoczonych przestrzeniach miejskich. Prowadzimy także badania akustyczne, mające potencjał do wykorzystania w pracach nad ograniczeniem hałasu generowanego przez urządzenia, np. silniki – mówi Marek Florkowski, dyrektor Korporacyjnego Centrum Badawczego ABB w Krakowie.

Jak zaznacza opiekun pasieki, Dominik Lis, pszczoły bardzo dobrze radzą sobie w mieście. W ubiegłym roku w ulach znajdujących się na dachu krakowskiej siedziby ABB zebrano aż około 30 kg pysznego miodu.

- Prace badawczo-rozwojowe powinny być także dobrą zabawą. Zawsze zachęcam naszych pracowników do szukania niekonwencjonalnych rozwiązań, a czasem natura – w tym wypadku pszczoły – stanowi najlepsze źródło inspiracji do odkrywania nowych możliwości technologicznych – wyjaśnia Marek Florkowski.

źródło: informacja prasowa
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ