Rolnictwo siłą napędową gospodarki
Podczas konferencji prasowej poprzedzającej otwarcie targów POLAGRA FOOD minister Jan Krzysztof Ardanowski stwierdził, że w coraz większym stopniu występuje u konsumentów zjawisko patriotyzmu gospodarczego.
– Polacy zaczynają rozumieć, że kupowanie polskiej żywności, żywności wysokiej jakości jest wspieraniem rodzimej gospodarki. Polskie rolnictwo jest siłą napędową polskiej gospodarki – podkreślił szef resortu rolnictwa.
POLAGRA FOOD to targi skoncentrowane wokół smaku, sprzyjające budowaniu relacji handlowych na linii producenci żywności i kupcy z sieci handlowych, hurtownicy oraz detaliści z branży spożywczej. Od wielu lat wspierają one polskich producentów w pozycjonowaniu naszej żywności poza granicami kraju. Targi odwiedzają nie tylko dystrybutorzy żywności z Polski, ale także z zagranicy.
– To wielkie święto polskiej żywności ponieważ tu, w Poznaniu spotykają się czołowi jej producenci – powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski otwierając targi.
Minister poinformował, że w roku ubiegłym wartość polskiego eksportu rolnego wyniosła blisko 30 mld euro, a według danych cząstkowych w tym roku może być jeszcze większa.
– Po ograniczeniu produkcji w czasie transformacji i akcesji do UE wracamy do należnej nam pozycji jednego z czołowych producentów żywności w Europie – stwierdził szef resortu rolnictwa.
– Nasza żywność jest synonimem najwyższej jakości, a na bardzo konkurencyjnych rynkach trwa ostra walka o pozycję. Dlatego mamy też do czynienia ze szkalowaniem naszej żywności, z hejtem – dodał minister Ardanowski.
Szef resortu rolnictwa podkreślił bardzo dobrą, ścisłą współpracę ze wszystkimi służbami i instytucjami odpowiedzialnymi za jakość i bezpieczeństwo żywności.
– Przy obrocie sięgającym milionów ton mogą się zdarzyć jakieś incydenty. To bywa wszędzie. Te przypadki należy bezwzględnie eliminować, ale nie wolno w żaden sposób uogólniać tego na całą branżę, bo to prowadzi do nieuzasadnionej utraty wizerunku polskiej żywności – podkreślił minister.
– Nasze rolnictwo rozwija się wielotorowo. Wprowadziliśmy szereg rozwiązań dotyczących możliwości sprzedaży produktów z własnego gospodarstwa, podejmowania i rozwijania działalności poza rolnictwem, a jeszcze w tym roku wprowadzimy przepisy pozwalające na uruchomienie małych ubojni – poinformował minister.
Prezes Zarządu Międzynarodowych Targów Poznańskich Przemysław Trawa poinformował, że w tegorocznej edycji targów bierze udział około 1100 firm związanych głównie z produkcją żywności.
– Targi odwiedzają licznie również przedstawiciele gastronomii i szefowie kuchni. Dziesięciu najlepszych szefów kuchni będzie rywalizowało o Kulinarny Puchar Polski – powiedział prezes Trawa.
Uczestniczący w konferencji sekretarz stanu Szymon Giżyński zwrócił uwagę na coraz lepsze postrzeganie rolników przez Polaków. Według badań ponad 80% naszych rodaków uważa, że mieszkańcy wsi najlepiej dbają o zachowanie tradycji, o kulturę, a 60% jest zdania, że polscy rolnicy, gospodarze są bardzo dobrymi przedsiębiorcami.
W tym roku na targach POLAGRA FOOD swoje produkty prezentuje szerokie grono firm z sektora mięsnego i mleczarskiego. Są także przetwórcy owoców i warzyw, producenci słodyczy, herbat smakowych, ziół, przypraw, a także napojów i alkoholi.
W Poznaniu jest też wielu wystawców zagranicznych m.in. z Chorwacji, Francji, Indonezji, Chin, Indii, Litwy, Niemiec, Korei, Rosji, Senegalu, Węgier i Włoch.
Na targach są także stoiska Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz instytucji podległych. Nowością tegorocznej edycji jest „Wyspa Innowacji”, gdzie utworzone zostało wspólne stoisko wszystkich instytutów badawczych nadzorowanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Centrum Doradztwa Rolniczego i Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Można tu m.in. zapoznać się ze starymi odmianami roślin uprawnych, dowiedzieć się na czym polega proces tradycyjnego wędzenia, zapoznać się z etapami produkcji cukru, a pod mikroskopem poobserwować rozwój drożdży.
Komentarze