Partner serwisu
29 października 2019

Europejski Konkurs Innowacji Społecznych na temat odpadów z tworzyw sztucznych

Kategoria: Aktualności

Do konkursu zgłosiło się 534 przedsiębiorców z całej Europy, z których jury wybrało 10 i ich wysoce obiecujące projekty innowacji społecznych w obszarze odpadów z tworzyw sztucznych. Trzech zwycięzców zostało ogłoszonych w piątekw Brukseli. Otrzymali nagrody po 50 tys. euro każdy.

Europejski Konkurs Innowacji Społecznych na temat odpadów z tworzyw sztucznych

W lipcu półfinaliści z tegorocznej edycji konkursu wzięli udział w trzydniowej akademii w Turynie. Podczas wydarzenia uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się o liderach branży, jak rozwijać działalność w sposób zrównoważony.

Tegoroczni zwycięzcy to: MIWA z Czech, twórca inteligentnego opakowania wielokrotnego użytku, które sprostało wyzwaniu #plasticwaste; Spraysafe - spray bez smaku do ochrony żywności, wykonany z ekstraktów roślinnych, zmniejszający zależność od plastiku jednorazowego użytku; VEnvirotech - od opakowań po drukowanie 3D, biodegradowalne bioplasty mające niemal nieograniczone możliwości zastosowań.

Takie technologie jak te nagrodzone będą miały coraz większe znaczenie. Organizacja Narodów Zjednoczonych alarmuje, że każdego roku świat produkuje 300 milionów ton plastikowych śmieci, czyli tyle, ile ważą wszyscy ludzie na naszej planecie (!). Jeżeli nie zmienimy naszych zachowań konsumpcyjnych, w 2050 w morzach i oceanach będzie więcej plastikowych śmieci niż ryb.

Największe zużycie plastiku odnotowuje się w obszarze opakowań i produktów jednorazowych, będących nieodłączną składową naszego codziennego życia. Zgodnie ze swoim przeznaczeniem, po jednorazowym wykorzystaniu większość z nich jest wyrzucana do śmieci, z czego jedynie 9 proc. jest powtórnie wykorzystana i przetworzona , a 12 proc. plastikowych odpadów zostaje spalonych. Cała reszta, czyli aż 79 proc., zaśmieca środowisko naturalne. Co roku do mórz i oceanów trafia ponad 8 milionów ton plastikowych odpadów.

Podatek od tworzyw sztucznych uważa się za „najbardziej obiecujący” sposób pozyskiwania dodatkowych źródeł własnych dochodów do budżetu UE, według źródła UE, które śledzi dyskusje budżetowe między Państwami członkowskimi. w Europie propozycja Komisji dotycząca podatku od plastiku zyskała „szerokie poparcie” wśród państw członkowskich UE

Składki na bazie tworzyw sztucznych obliczono przy zastosowaniu stawki 0,8 EUR / kg do masy odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych, które nie podlegają recyklingowi. Może to przynieść średnio 6,6 miliarda euro rocznie, zgodnie z obliczeniami Komisji. Ostateczne porozumienie w sprawie długoterminowego budżetu UE jest spodziewane najwcześniej w grudniu.

Najważniejsze jest ograniczenie zużycia plastiku – zwłaszcza tam gdzie możemy to zrobić bez zmniejszania swojego komfortu i znacznych nakładów finansowych. Danfoss Poland, firma znana ze swoich działań w kierunku zrównoważonego rozwoju i dbałości o środowisko, postanowiła odpowiedzieć na alarmujące dane światowych organizacji zajmujących się środowiskiem i zmianami klimatu. Kilka miesięcy temu zainaugurowała akcję #LessPlasticChallenge, która ma zainspirować Polaków do ograniczenia zużycia plastiku, a tym samym zadbania o planetę.

Rocznie w Danfoss Poland generowano 9 ton odpadów PET. To tyle co ważą dwa dorosłe słonie. Zużywano około 250 tys. półlitrowych butelek – codziennie wyrzucano ponad 1000 sztuk. Pracownicy postanowili położyć temu kres. Od stycznia tego roku plastikowe butelki zamieniono na butelki wielokrotnego użytku, do których nalewana jest kranówka podawana przez odpowiednie dystrybutory. Na wszystkich spotkaniach woda serwowana jest w szklanych karafkach i szklankach z logo #LessPlastic.

Danfoss Poland zaczął od siebie, ale dzieli się tym projektem ze swoimi Klientami i Partnerami. Rusza z akcją #LessPlasticChallange i zaprasza do działania mającego na celu znaczące ograniczenie zużycia plastikowych produktów jednorazowego użytku. Do akcji dołączyło już ponad 20 firm.

Projekt wspiera strona przygotowana specjalnie dla tej akcji www.lessplastic.pl, na której znajdują się informacje oraz przydatne rady jak zastępować i ograniczać plastik.

źródło: informacja prasowa
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ