Partner serwisu
30 listopada 2020

Audyt energetyczny przedsiębiorstwa w świetle obowiązujących przepisów

Kategoria: Aktualności

Obowiązek wykonania audytu energetycznego przedsiębiorstwa wynika wprost z ustawy z dnia 20 maja 2016 r. o efektywności energetycznej. Ustawa jasno stwierdza, że każdy przedsiębiorca, który nie jest mikro, małym lub średnim przedsiębiorcą, jest zobowiązany co 4 lata taki audyt wykonać. Ustawa stanowi bezpośrednie wdrożenie do polskiego prawa zapisów dyrektywy 2012/27/UE w sprawie efektywności energetycznej.

Audyt energetyczny przedsiębiorstwa w świetle obowiązujących przepisów

Dnia 24 grudnia 2018 r. weszła w życie dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/2002 z dnia 11 grudnia 2018 r. zmieniająca dyrektywę 2012/27/UE w sprawie efektywności energetycznej. Istotną zmianą które ww. dyrektywa wprowadza jest zwiększenie celu dotyczącego efektywności energetycznej do 32,5%. Ponadto, w dyrektywie można znaleźć informację, że Komisja Europejska dokona oceny skuteczności wdrażania definicji MŚP do celów obowiązku wykonania audytu energetycznego. Być może, przedsiębiorstwa z tego sektora również zostaną objęci obowiązkiem przeprowadzenia czteroletniego przeglądu energetycznego.


Jak wyżej zaznaczono, w świetle obowiązujących przepisów, zobowiązani do przeprowadzenia audytu są duzi przedsiębiorcy czyli tacy, którzy:
1) zatrudniają więcej niż 250 pracowników lub
2) osiągają roczny obrót większy niż 50 mln EUR oraz suma bilansu aktywów przedsiębiorstwa przekracza 43 mln EUR.
Istnieje również możliwość zwolnienia z ww. obowiązku. Przedsiębiorca, który:
1) posiada system zarządzania energią określony w Polskiej Normie dotyczącej systemów zarządzania energią, wymagań i zaleceń użytkowania (ISO 50001) lub
2) jest zarejestrowany w systemie zarządzania środowiskowego, o którym mowa w art. 2 pkt 13 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1221/2009 z 25 listopada 2009 r. w sprawie dobrowolnego udziału organizacji w systemie ekozarządzania i audytu (EMAS),
3) wykonał audyt energetyczny przedsiębiorstwa w ramach tych systemów, jest zwolniony z obowiązku przeprowadzania cyklicznego audytu energetycznego.


W Polsce, obowiązek wykonania audytu energetycznego przedsiębiorstwa nastąpił wraz z wejściem w życie ustawy o efektywności energetycznej w 2016 r. Pierwszy audyt należało wykonać w okresie do jednego roku od momentu kiedy ustawa zaczęła obowiązywać a każdy kolejny w ciągu czterech lat od daty zakończenia poprzedniego. Część przedsiębiorstw obowiązek ten zrealizowała już rok wcześniej, gdy obowiązywać zaczęła unijna dyrektywa o efektywności energetycznej a jej zapisy nie były jeszcze implementowane w Polsce. Zgodnie z danymi opublikowanymi na witrynie URE, do dnia 31 grudnia 2017 r., do Urzędu wpłynęło 3 506 zawiadomień o przeprowadzonym audycie energetycznym przedsiębiorstwa. Według danych GUS, w roku 2016 w Polsce funkcjonowało 3 565 dużych przedsiębiorstw co wskazuje, że ponad 98% z nich wywiązało się z ustawowego obowiązku. Wysoki odsetek firm które przeprowadziły audyt nie dziwi, gdyż zgodnie z ustawą, kara za niewykonanie audytu może sięgnąć do 5% przychodu osiągniętego w poprzednim roku podatkowym. Kara może zostać nałożona w drodze decyzji przez Prezesa URE.


Audyt energetyczny przedsiębiorstwa należy przeprowadzić w trzech obszarach:
•    prowadzonych procesów (działalności podstawowej),
•    budynków i budowli,
•    transportu,
oraz objąć 90% energii zużywanej w przedsiębiorstwie. Należy przeprowadzić go w oparciu o aktualne i reprezentatywne dane.
Przeprowadzenie audytu energetycznego jest wprawdzie ustawowym obowiązkiem natomiast samo w sobie może przynieść wymierne korzyści przedsiębiorcy. Rzetelnie przeprowadzony, kompleksowy przegląd zużycia energii w przedsiębiorstwie powinien wskazać obszary najbardziej energochłonne oraz obszary w których energia jest tracona. Może również posłużyć jako punkt wyjścia do budowy strategii energetycznej przedsiębiorstwa, zarówno pod kątem oszczędzania energii, zakupów jak i decyzji o budowie własnych źródeł energii elektrycznej i ciepła, w tym inwestycji w OZE. Audyt jest również pierwszym krokiem w celu identyfikacji przedsięwzięć pod białe certyfikaty oraz inne dostępne źródła finansowania.


Raportu z audytu nie trzeba składać w URE, wystarczy ciągu 30 dni od ukończenia audytu przedłożyć zawiadomienie o dacie jego wykonania oraz oszczędnościach energii, które można uzyskać. Zgodnie z zapisami ustawy należy, do celów kontrolnych, przechowywać raport z audytu oraz dane związane z jego przeprowadzeniem przez 5 lat.


Autor:
Sebastian Gurgacz,
Starszy konsultant w zespole energetyki w Audytel S.A.

Sprawdź, czy Twoja firma ma obowiązek przeprowadzenia audytu lub umów się na konsultację, aby porozmawiać o szczegółach.
Kontakt:
e-mail: Sebastian.gurgacz@audytel.pl
tel. +48 603 989 444

 

źródło: Audytel S.A.
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ