Żywność ekologiczna - bezpieczna żywność bez niszczenia ziemi
Zdrowa żywność to często występujący synonim żywności z certyfikatem ekologicznym. W naszym kraju obowiązuje ustawa o bezpieczeństwie żywności i żywienia gwarantująca, że każda żywność wprowadzana do obrotu musi być bezpieczna dla naszego zdrowia.
Zdrowa żywność – czy to poprawne określenie?
Zgodnie z polskim prawem używanie zwrotu zdrowa żywność na określenie wybranej grupy żywności nie jest właściwe. Używa się go jako kalkę z języka angielskiego na podstawie definicji amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków. Według FDA zdrowa żywność to jest produkt spożywczy (lub jego element), którego spożywanie może zredukować ryzyko chorób lub innych dolegliwości zdrowotnych. W Polsce zdrowa żywność to potoczne określenie eko żywności. Dowiedziono w badaniach naukowych, że żywność ekologiczna ma więcej wartości odżywczych niż konwencjonalna. Można wysnuć tezę, że regularne spożywanie bio żywności wpłynie na lepszy stan zdrowia konsumenta. Bardziej precyzyjnym niż zdrowa żywność określeniem prozdrowotnej żywności jest więc – żywność ekologiczna i jej synonimy - eko żywność i bio żywność.
Jak wytwarzana jest żywność ekologiczna?
Żywność ekologiczna produkowana jest w certyfikowanych gospodarstwach ekologicznych. Rolnictwo ekologiczne to produkcja bezpiecznej bio żywności wysokiej jakości bez szkodzenia środowisku. Zasady wytwarzania eko żywności oparte są na wspólnej regulacji prawnej Unii Europejskiej, w której:
- Zabronione jest stosowanie agrochemii – syntetycznych nawozów mineralnych i pestycydów oraz organizmów modyfikowanych genetycznie (GMO).
- Zaleca się nawożenie gleby wyłącznie naturalnymi nawozami organicznymi : obornik, nawozy zielone i kompost.
- Są określone zasady produkcji zwierzęcej – np. pasza bez GMO.
- Przetwórstwo surowców odbywa się za pomocą metod chroniących wartość odżywczą i stosowania tylko naturalnych, bezpiecznych dodatków do żywności.
Zdrowa żywność ekologiczna to baza oferty organic24.pl
Jak rozpoznać bio żywność?
Żywność ekologiczna jest rozpoznawalna poprzez unijne logo produkcji ekologicznej. Jeśli na opakowaniu produktu są słowa ekologiczny, eko lub bio dopełnieniem musi być zielony „euroliść” i numer jednostki certyfikującej. Tylko taki zestaw daje gwarancję, że jest to produkt ekologiczny, który powstał z uwzględnieniem czterech zasad Międzynarodowej Federacji Rolnictwa Ekologicznego IFOAM: zdrowia, ekologii, troski i uczciwości. Jeśli używa się sformułowania zdrowa żywność myśląc o eko żywności to zawsze potwierdzeniem będzie „euroliść”. To logo złożone z gwiazdek (przeważnie na zielonym tle) jest uniwersalnym graficznym komunikatem dla konsumentów. Wykorzystanie euroliścia na produktach niecertyfikowanych jest nieuprawnione i zagrożone dotkliwymi karami finansowymi.
Eko żywność – zdrowa żywność sprzyjająca zdrowiu konsumenta
Wiele badań wskazuje na to, że można polecać żywność ekologiczną jako korzystną dla zdrowia czyli mówiąc potocznie – zdrową żywność. Bio żywność w porównaniu do żywności konwencjonalnej zawiera:
- Wyższą zawartość polifenoli czyli związków pełniących w organizmie funkcje prozdrowotne. Te czynne biologicznie związki działają przeciwzapalnie, przeciwnowotworowo, zapobiegają starzeniu i chronią układ krążenia i układ nerwowy.
- Mniej związków azotowych, które w organizmie przekształcają się do azotynów co jest szczególnie niebezpieczne dla niemowląt.
- Niższe stężenie kadmu powodującego zakłócenia układu oddechowego i układu krążenia.
- Zdecydowanie mniej pozostałości syntetycznych pestycydów, które mają bardzo negatywny wpływ na zdrowie – uszkadzają pracę wielu organów, zakłócają działanie hormonów i odporność.
Bio żywność górą!
Certyfikat ekologiczny gwarantuje określone, sprawdzalne cechy żywności ekologicznej. Trudno jest precyzyjnie określić co to jest zdrowa żywność, lecz gdy powiemy eko żywność czy bio żywność to stoją za tym konkrety. Celem takiego sposobu gospodarowania jest produkcja żywności bez niszczenia Ziemi i sprzyjającej zdrowiu konsumenta. Płody rolne wytwarza się w sposób naśladujący procesy zachodzące w naturalnych ekosystemach. Celem ekologicznego gospodarstwa jest to żeby wartość odżywcza i biologiczna surowców rolno-spożywczych była zbliżona do tych, które powstają w dzikiej przyrodzie. W uprawach ekologicznych nie można stosować: agrochemii (nawozów sztucznych, pestycydów) i genetycznych modyfikacji (GMO). W hodowli zwierząt nie stosuje się profilaktycznej antybiotykoterapii, hormonów i paszy z GMO. W gotowym produkcie eko żywności nie ma sztucznych konserwantów, barwników, stabilizatorów, wzmacniaczy smaku i zapachu. Eko żywność ma wysokie właściwości biochemiczne i biologiczne. W celu zidentyfikowania, odróżnienia bio żywności, warto używać określenia żywność ekologiczna, zamiast nieprawidłowej i nieprecyzyjnej nazwy zdrowa żywność.
Komentarze