Japońska uczta w Twoim domu!
Japońska kuchnia ma wielu fanów wśród polskich konsumentów. Restauracje o profilu azjatyckim to aktualnie najbardziej liczna grupa lokali. Dania tej kuchni można jednak także przygotować bliskim w zaciszu własnej, domowej kuchni. Lidl podpowiada jak to zrobić. Już od poniedziałku, 24.01 we wszystkich sklepach sieci w ramach oferty azjatyckiej pojawi się kilkadziesiąt wyjątkowych produktów!
Przygotuj własne sushi
W ofercie sklepów Lidl Polska znajdziemy wszystkie produkty niezbędne do przygotowania sushi. Każdy sushi master jako najistotniejszy składnik tej potrawy wskaże ryż, który ma ogromne znaczenie dla powodzenia całego dania. Lidl poleca np. ryż do sushi (Vitasia, 3,99 zł/500 g/1 opak.). Kolejny składnik to ocet ryżowy (Vitasia, 5,99 zł/250 ml/1 but.), który zapewnia odpowiednią lepkość ryżu i ułatwia formowanie rolek sushi. Do klasycznego sushi wykorzystywane są także nori, czyli liście alg morskich (House of Asia, 4,99 zł/6 szt./1 opak.), w które zawijamy ryż i formujemy rolki. Skoro mowa o rolowaniu sushi, to niezbędna do tej czynności jest mata bambusowa (House of Asia, 3,99 zł/1 szt./1 opak.). O tym co włożyć do środka każdy decyduje sam. W sklepach Lidl Polska znajdziemy wszystkie niezbędne składniki do wykorzystania w rolkach sushi w tym świeże ryby, owoce i warzywa oraz dodatki. Na koniec, przy serwowaniu potrawy niezbędne będzie wasabi (Vitasia, 3,99 zł/ 43 g/1 opak.), czyli pasta z ostrego, japońskiego korzenia chrzanu wasabi oraz imbir (Vitasia, 5,99 zł/190 g/1 opak.) i sos sojowy (Vitasia, 4,99 zł/150 ml/1 but.).
Wino Choya
Doskonałym uzupełnieniem oferty oraz akompaniamentem do przygotowanych dań azjatyckich będzie słodkie, japońskie wino Choya, któremu zielona śliwka ume nadaje wyjątkowy smak i delikatny aromat. Choya Silver będzie dostępna we wszystkich sklepach sieci w promocyjnej cenie 13,99 zł/500 ml/1 but. przy zakupie 2 butelek (cena regularna 15,99 zł/500 ml).
Przygotowanie sushi
Sieć Lidl Polska opracowała także krótki kurs przygotowania sushi, który znajdziemy na stronie kuchnialidla.pl (https://kuchnialidla.pl/krotki-kurs-robienia-sushi). Lidl podaje również wiele przepisów na wykonanie tej potrawy.
Ryż do sushi, Vitasia,
3,99 zł/500 g/1 opak. Ocet ryżowy, Vitasia,
5,99 zł/250 ml/1 but. Pasta wasabi, Vitasia,
3,99 zł/ 43 g/1 opak.
Imbir, Vitasia,
5,99 zł/190 g/1 opak. Sos sojowy, Vitasia,
4,99 zł/150 ml/1 but. Nori, liście alg morskich, House of Asia, 4,99 zł/6 szt./1 opak.
Sushi: hosomaki, futomaki, uramaki, nigiri według Kingi Paruzel
Link do przepisu: https://kuchnialidla.pl/sushi-hosomaki-futomaki-uramaki-nigiri
Składniki:
ryż do sushi krótkoziarnisty (suchy) – 500 g
ocet ryżowy – 150 ml
cukier – 60 g
sól – 1 łyżeczka
woda mineralna niegazowana – 2 l
wodorosty nori – 6 szt.
świeży łosoś ze skórą – 400 g
świeży tuńczyk – 300 g
łosoś wędzony – 200 g
mango – 1 szt.
ogórek – 1 szt.
awokado – 1 szt.
serek śmietankowy – 100 g
czarny sezam – 2 łyżeczki
zioło shiso (pachnotka) lub inne ulubione zioła – 2 liście (lub kilka)
sos sojowy
wasabi
Przygotuj:
sito
matę bambusową
folię spożywczą
materiałową ściereczkę
misę do ryżu (hangiri)
duży talerz do podania sushi
2 płaskie miseczki do sosu sojowego i wasabi
pałeczki
Ryż
Przed gotowaniem polerujemy ryż – wsypujemy do garnka, zalewamy wodą (filtrowaną lub mineralną niskozmineralizowaną) tak, aby delikatnie go nią pokryć. Ręką delikatnie mieszamy ryż przez ok. 2 minuty (nie dociskamy, a jedynie przesuwamy po dnie naczynia). Odcedzamy na sicie i powtarzamy czynność dwukrotnie. W ten sposób wypłukujemy nadmiar skrobi.
Ryż płuczemy na sicie wodą mineralną tak długo, aż będzie krystalicznie czysta. Następnie zalewamy wodą mineralną niskozmineralizowaną w proporcji 1:1. Gotujemy według instrukcji na opakowaniu: ok. 20 minut od momentu zagotowania. Po tym czasie wyłączamy płomień i odstawiamy ryż (w garnku, pod przykryciem) na kolejne 15 minut, by wchłonął wodę.
W miseczce łączymy ocet ryżowy, cukier, sól. Mieszamy. Miksturę dodajemy do ciepłego, ugotowanego ryżu. Mieszamy dokładnie, ale delikatnie, tak by pozbyć się pozlepianych grudek. Całość przykrywamy czystą, wilgotną ściereczką i studzimy.
Rolowanie sushi
Maty bambusowe zabezpieczamy folią spożywczą – dbamy w ten sposób o sprawną i higieniczną pracę.
Arkusz nori przełamujemy na pół. Układamy na macie bambusowej błyszczącą stroną do dołu. Delikatnie moczymy dłonie w wodzie. Bierzemy garstkę ryżu i rozkładamy go na nori, zostawiając 1,5 cm wolnej przestrzeni na końcu dłuższego boku.
Świeżego łososia kroimy na kawałki o grubości ok. 1-1,5 cm. Łososia układamy wzdłuż nori, na środku ryżu. Poniżej łososia na ryżu rozsmarowujemy palcem odrobinę wasabi. Za pomocą maty rolujemy sushi tak, by skleić ryż. Rolkę odkładamy na kilka minut na bok sklejeniem do dołu (…)
Pełen przepis oraz wskazówki znajduje się na stronie: https://kuchnialidla.pl/sushi-hosomaki-futomaki-uramaki-nigiri
Komentarze