Globalny przerób rzepaku na rekordowo wysokim poziomie
Globalna produkcja rzepaku w sezonie 2022/23 jest przewidywana na 87,2 mln ton, co oznacza wzrost o 0,9 mln ton w porównaniu z poprzednim miesiącem dzięki wyższej produkcji w Bangladeszu i Rosji, pomimo nieco niższej produkcji w Pakistanie.

W związku z tym, produkcja rzepaku w Bangladeszu wyniesie 1,1 mln ton, czyli o 0,8 mln ton więcej. Z kolei w Rosji produkcja rzepaku została skorygowana w górę o 0,1 mln ton do 4 mln ton. Natomiast produkcja rzepaku w Pakistanie została w tym miesiącu skorygowana w dół o 0,1 mln ton do 0,4 mln ton przy niższych plonach.
Globalny przerób rzepaku zwiększył się o 1,2 mln ton do 79,8 mln ton przy wzroście w Bangladeszu, Chinach, UE, Rosji i Japonii. Oczekuje się, że w Bangladeszu przerób rzepaku osiągnie 1,4 mln ton, co oznacza zwyżkę o 0,2 mln ton w porównaniu z poprzednim rokiem z powodu wyższej podaży krajowej.
Przewiduje się, że przerób rzepaku w UE osiągnie 24,3 mln ton przy większej podaży rzepaku. Podaż wzrosła o 3,4 mln ton rok do roku, ponieważ zwiększyła się zarówno produkcja, jak i import. Produkcja rzepaku w UE szacowana jest na 19,5 mln ton, czyli nieznacznie więcej niż prognozowano z zeszłego miesiąca.
Prognoza importu rzepaku do UE została podniesiona w tym miesiącu o 0,2 mln ton do 6,7 mln ton. Podobnie przywóz rzepaku do Chin wzrósł w tym miesiącu o 0,2 mln ton do 3,4 mln ton. Co więcej, prognoza dotycząca rzepaku dla Chin jest wyższa i przewiduje się, że wyniesie 17,2 mln ton, czyli o 0,8 mln ton więcej niż w zeszłym roku.
Komentarze