Partner serwisu
16 sierpnia 2023

Sherry, Flamenco i smaki Hiszpanii – andaluzyjska fiesta we Wrocławiu

Kategoria: Aktualności

Wino Sherry – obok corridy i flamenco –  to najważniejsza ikona Andaluzji, zaś istniejąca od roku 1835 winiarnia González Byass z miasta Jerez, jest największym producentem sherry w regionie. Dwaj przedstawiciele piątej generacji rodziny założycieli – Carlos oraz Mauricio González Gordon,  odbiorą 8 września we Wrocławiu tytuły Człowieka Roku Magazynu „Czas Wina” i wezmą udział w andaluzyjskiej fieście na ich cześć.

Sherry, Flamenco i smaki Hiszpanii – andaluzyjska fiesta we Wrocławiu

Andaluzja – to tu wszystko się zaczyna

Muzyka, jedzenie, znani artyści, czyli to wszystko, za co najbardziej kochamy Hiszpanię, pochodzi w dużym stopniu z Andaluzji. O sherry w Polsce wiemy mniej, a bez niego Andaluzja nie byłaby sobą – wyjaśnia redaktor naczelny magazynu „Czasa Wina”, Michał Bardel.

– To wino pod wieloma względami niezwykłe. Jego nazwa pochodzi od miasta Jerez (Xérès). Receptura produkcji sherry jest tajemnicza i  bardzo stara, bo sięga starożytności i była wykorzystywana przez tysiąclecia przez kolejnych gospodarzy tych ziem – mówi Michał Bardel.

Po upadku Grenady w 1492 roku chrześcijanie wygnali Arabów, ale przejęli ich pomysły, winnice i technologie. W tym samym roku Kolumb dopłynął do Ameryki i zaczęła się era globalnego handlu, a Kadyks został głównym portem dla hiszpańskiej floty. Wino z Xérès błyskawicznie trafiło na stoły starego i nowego świata. Anglicy zakochali się w sherry. Reklamę zrobił trunkowi ulubiony korsarz królowej Elżbiety I – Francis Drake. W 1587 roku napadł na port w Kadyksie i zrabował ogromne zapasy tego wina, a następnie sprzedał je w Anglii. Pod koniec XVII wieku, sherry przybrało obecną formę, stając się na kolejne 250 lat jednym z najpopularniejszych win świata.

González Byass – winiarnia od 188 lat w rękach tej samej rodziny

Rodzina Gordonów pojawia się historii sherry w pierwszej połowie XIX wieku. A zaczęło się skromnie – od niezobowiązującej rozmowy młodego, początkującego handlarza winem, Manuela Marii Gonzáleza Ángela, z wujem José Ángelem, winiarzem. Był rok 1835. Dwadzieścia lat później wino nazwane roboczo „Wujek Józek” stało się jednym z najważniejszych produktów eksportowych Andaluzji. Na rynku angielskim – pod wieloma względami najważniejszym dla dziewiętnastowiecznego handlu winem – sherry stworzonym przez Gonzáleza handlował z kosmicznym powodzeniem Robert Blake Byass. Nic dziwnego, że wkrótce, tj. w 1863 roku, panowie połączyli siły, tworząc legendarną dwuimienną spółkę González-Byass. Nazwa ta wbiła się tak głęboko w świadomość amatorów sherry na całym świecie, że nie zmieniono jej do dzisiaj, choć w 1988 roku rodzina González odkupiła wszystkie udziały od Byassów.

Dziś González-Byass to już jednak nie tylko Andaluzja. Do firmy należy 14 bodeg w całym winiarskim świecie, od Hiszpanii (Rioja, Katalonia), po Chile i Meksyk. Jest też inicjatorem najsłynniejszego konkursu sherry na świecie – Tio Pepe Challange, którego eliminacje odbywają
się w 19 krajach i bierze w nich udział 700 zawodowych barmanów.

Ciekawostką jest fakt, że González Byass jest najczęściej odwiedzaną przez turystów winiarnią w Europie (250 tys. rocznie, z czego 5% stanowią Polacy). W Polsce wyłącznym dystrybutorem winiarni jest Dom Wina.

Wrocławska fiesta

Tytuł Człowieka Roku Magazynu „Czas Wina” przyznawany jest od roku 2010. Laureatami zostają osoby, które w różny sposób promują kulturę winiarską na świecie. W ubiegłych latach tytuł otrzymali m.in. Hugh Johnson, Michel Rolland, Jancis Robinson czy  Marchese Piero Antinori.

– Nasi laureaci to najjaśniejsze gwiazdy winiarskiego świata. Przyjeżdżają zwykle do Polski tylko raz, na naszą galę, więc okazja, aby ich zobaczyć czy porozmawiać, jest absolutnie wyjątkowa. Chcemy, aby przyjęcie z udziałem Carlosa oraz Mauricia González Gordonów było wydarzeniem radosnym i hucznym, niczym andaluzyjska fiesta. Każdy, komu bliski jest gorący klimat hiszpańskiej kultury, powinien być  z nami tego wieczoru!  – mówi Paweł Gąsiorek, Prezes Domu Wina.

Uroczystość odbędzie się 8 września 2023 roku o godz. 19.00 we wrocławskiej  Restauracji „Przystań-Marina” przy ul. Księcia Witolda 2.

W programie koncert i tańce flamenco, pokazy venenciadora, wina w open barze z Andaluzji, Aragonii, Chile, degustacja koktajli na bazie Tio Pepe i dań hiszpańskiej kuchni.

Wszystkie szczegóły na:  https://czaswina.pl/czlowiek-roku-o-tytule/czlowiek-roku-2023/

Współorganizatorem Gali jest Dom Wina

DOM WINA – jeden z najstarszych polskich importerów i dystrybutorów win i alkoholi mocnych. Firma działa na rynku od 1996 roku i sprowadza wina od ponad 100 dostawców z 5 kontynentów. W portfolio ma ponad 700 etykiet win i alkoholi mocnych. Firma jest Członkiem Związku Pracodawców Polska Rada Winiarstwa.

 

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ