Partner serwisu
22 września 2021

Co warto wdrożyć w naszym zakładzie, czyli dobre praktyki w UR

Kategoria: XIII Konferencja Utrzymanie Ruchu w Przemyśle Spożywczym

Zagadnienia predykcyjnego UR, nowoczesne rozwiązania w duchu Industry 4.0 czy zmiany w zespołach technicznych - to niektóre z tematów poruszanych podczas I Panelu wykładowego, zorganizowanego w ramach konferencji Utrzymanie Ruchu w Przemyśle Spożywczym.

Co warto wdrożyć w naszym zakładzie, czyli dobre praktyki w UR

   Jako pierwszy wystąpił Ryszard Nowicki, NOVITECH+, który przedstawił referat pt.: Od reakcyjnego do preskryptywnego utrzymania ruchu w przemyśle spożywczym. Prelegent mówił m.in. o: stopniach zmechanizowania produkcji i wymaganiach środowiskowych. Przedstawiona została również klasyfikacja krytyczności majątku produkcyjnego. Aby to zrobić, potrzebny jest dokument, który jest podstawą do opracowania takiej klasyfikacji.

Służby Utrzymania Ruchu potrzebują dodatkowych kwalifikacji oraz wyprzedzających informacji - podkreślał.

R.Nowicki szeroko przedstawił kwestie monitorowania i zabezpieczenia procesów UR. Z użyciem grafiki-piramidy omówił wszystkie dostępne formy Utrzymania Ruchu, do zarządzania majątkiem produkcyjnym przedsiębiorstwa. 

z

   Jacek Łobodziec, ifm electronic sp. z o.o. mówił o Innowacyjnych produktach ifm. Przedstawił działanie innowacyjnej linii produkcyjnej z IO-Link. IO-Link to system komunikacji typu punkt-punkt, przeznaczony do włączania czujników i aktuatorów do systemu automatyzacji.
Całość składa się z mastera IO-Link oraz jednego lub wielu urządzeń IO-Link. Master IO-Link jest interfejsem do układu sterowania lub poziomu magistrali obiektowej, komunikującym się z podłączonymi urządzeniami IO-Link. Interfejs IO-Link pozwala na niezawodną transmisję sygnałów przełączania czujników binarnych, wartości procesowych czujników analogowych oraz ich parametrów w czysto cyfrowej formie i w oparciu o sygnał 24V. Umożliwia to w szczególności eliminację błędów wartości pomiarowych przy transmisji oraz przeliczaniu sygnałów analogowych.

z

   Kolejny referat dotyczył Zabezpieczenia ciągłości produkcji dzięki predykcji awarii maszyn wirujących Grundfos. Prelegent, Radosław Kosiński, Grundfos Pompy Sp. z o.o. mówił, jak ważne i równocześnie trudne jest przewidywanie w zakresie UR. Aby to zrobić istotna jest wiarygodność dostarczanych danych oraz szybkość detekcji i przepływu informacji.
Przedstawiciel firmy mówił o usłudze Grundfos Machine Health - o jej specyfikacji, zastosowaniu i działaniach. Przedstawił architekturę systemu, która obejmuje m.in inspekcję miejsca instalacji.

z

   Marcin Piskorowski, AESSEAL POLSKA Sp. z o.o. przedstawił referat pt.: Uszczelnienia labiryntowe w ochronie łożysk - zwiększenie niezawodności urządzeń wirowych w branży spożywczej. Prelegent przybliżył rodzaje innowacyjnych uszczelnienień LabTecta® oraz MagTecta™, które mają opatentowane cechy, stanowiące sprawdzony sposób na podniesienie szczelności obudowy łożysk pomp, silników, opraw dzielonych, turbin parowych i skrzyń przekładniowych.

Stwierdzono, że prawie 21% przyczyn wszystkich awarii maszyn wirujących stanowią uszkodzenia łożysk. Większość uszkodzeń łożysk jest spowodowana zanieczyszczeniem środka smarującego w wyniku przedostania się do korpusu łożyska cząstek stałych lub wody. Zanieczyszczeniu środka smarującego łożyska można zapobiec za pomocą nowoczesnych zaawansowanych uszczelnień. Uszczelnienia oferują ochronę do stopnia IP66, zabezpieczając środek smarujący łożyska przed penetracją czynników zewnętrznych i cieczami, nawet w najbardziej wymagających środowiskach. Dodatkowo uszczelnienia mają bezstykową konstrukcję, która gwarantuje ochronę wałów drogich maszyn wirujących przed uszkodzeniami. - mówił Marcin Piskorowski, AESSEAL POLSKA Sp. z o.o.

z

   Ostatnim wystąpieniem w tym panelu była prelekcja Zbigniewa Rosłonka, LOTTE Wedel Sp.z.o.o. Prelegent skupił się na Zmianach w zespołach technicznych, które są elementem transformacji Łańcucha Dostaw.

Transformacja jest zmianą, która wdrażamy od kilku lat w naszym zakładzie. Głównie zajmujemy się inwestycjami,  a jest ich tak duzo, że potrzebujemy sporego wspracia optymalizacji i zespołu logistyki.

Podczas prezentacji została pokazana organizacja funkcjonalna zakładu oraz jej organizacja strumieniowa. Fabryka działa głównie na modelu organizacyjnym mini fabryk, przy zachowaniu wszystkich standardów z zakresu Utrzymania Ruchu.

***

XIII Konferencja Utrzymanie Ruchu w Przemyśle Spożywczym odbywa się w dniach 22-23 września br. w Płocku. Organizatorem wydarzenia jest firma BMP, wydawca magazynu „Kierunek Spożywczy” oraz portalu www.kierunekspozywczy.pl. ”. Rolę Honorowego Gospodarza pełni Browar Kasztelan w Sierpcu, Carlsberg Polska.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ