Koszty, media i efektywność - na konferencji o UR
W panelu III, zorganizowanym podczas konferencji Utrzymanie Ruchu w Przemyśle Spożywczym, zostały poruszone tematy redukcji zużycia mediów, analizy efektywności urządzeń oraz standaryzacji i kierunki rozwoju działu utrzymania ruchu.
Pierwszy referat: Rola głównego energetyka w skutecznej poprawie efektywności energetycznej oraz odzysk ciepła ze
spalin w kotłach parowych – studium przypadku zaprezentował Patryk Gawron. Prelegent przedstawił możliwości poprawy efektywności energetycznej maszyn i urządzeń w zakładach spożywczych. Ukazał, jak ważne jest m.in. dobre rozplanowanie i umiejscowienie maszyn.
z
Damian Isztwan z OptiFlow mówił o Zaworach, czyli jak zwiększyć dostępność instalacji oraz obniżyć koszty utrzymania ruchu.
Prelegent wspomniał o doborze urządzeń do aplikacji, m.in.:
- HIGIENICZNYCH (napoje, słodycze, produkty mleczne, produkty rybne, produkty mięsne, oleje i tłuszcze, żywność przetworzona, farmacja i kosmetyka oraz browarnictwo).
- PRZEMYSŁOWYCH (przemysł wodno-ściekowy, petrochemia i przemysł stoczniowy, przemysł ceramiczny, przemysł papierniczo-celulozowy i opakowaniowy, przemysł farb i lakierów, przemysł mechaniczny i obróbka powierzchni, przemysł cukrowniczy, produkty chemii przemysłowej i gospodarczej oraz przemysł garbarski).
z
Kolejnym prelegentem był Adam Matwiejczyk ("PEPE" Sp. z o.o.), który wygłosił prelekcję pt.: Analiza efektywności urządzeń – pierwszy krok do redukcji zużycia mediów w procesie.
Prelegent zaznaczył m.in., jak ważnym elementem jest armatura spożywcza w instalacjach produkcyjnych w mleczarniach, browarach, zakładach przetwórstwa warzywno-owocowego oraz wszędzie tam, gdzie potrzebne jest wykonanie ze stali kwasoodpornej ze względu na konieczność utrzymania wysokich wymagań higienicznych.
z
Ostatni referat: Jak odzyskać nawet kilkadziesiąt godzin w skali miesiąca? Standaryzacja, wskaźniki i kierunki
rozwoju działu utrzymania ruchu wygłosił Kamil Radom, LEAN TO WIN.
- Lean management, czyli tzw. szczupłe zarządzanie, wykorzystuje metodę TPM do optymalizacji procesów w firmie poprzez zadbanie o utrzymanie ruchu. Samo wprowadzenie tej metody to jednak nie wszystko. Aby odzyskać czas – nawet kilkadziesiąt godzin w skali miesiąca – konieczna jest nie tylko standaryzacja pracy, ale również korzystanie i wyciąganie wniosków ze wskaźników (KPI) oraz ciągłe doskonalenie procesów - podkreślał prelegent.
***
XIII Konferencja Utrzymanie Ruchu w Przemyśle Spożywczym odbywa się w dniach 22-23 września br. w Płocku. Organizatorem wydarzenia jest firma BMP, wydawca magazynu „Kierunek Spożywczy” oraz portalu www.kierunekspozywczy.pl. ”. Rolę Honorowego Gospodarza pełni Browar Kasztelan w Sierpcu, Carlsberg Polska.
Komentarze