Na Jesiennym Spotkaniu Browarników
Ponad 270 wzięło udział w XIX Jesiennym Spotkaniu Browarników – jednej z największych konferencji naukowo-technicznych dla branży piwowarskiej w Polsce.
– 2 gospodarzy, 5 partnerów, 85 piw na Wystawie, 36 prezentacji, 34 stoiska, 7 paneli tematycznych. I jeden wspólny cel – dobra przyszłość branży piwowarskiej, o której będziemy rozmawiać, jak i o najistotniejszych problemach nurtujących środowisko browarników, a tych dziś niestety nie brakuje – mówił podczas otwarcia konferencji Adam Grzeszczuk, prezes zarządu BMP Sp. z o.o. Sp.K.
Wspomniał o otoczeniu makroekonomicznym wpływającym tak mocno na branżę (wojna w Ukrainie, drożejące surowce i energia, przerwane łańcuchy dostaw). Przypomniał też historię Jesiennych Spotkań Browarników. Po wielu latach przerwy, w 2021 r. nastąpiła wielka reaktywacja tej popularnej konferencji. W bieżącym roku impreza została zorganizowana z jeszcze większym rozmachem, program został rozszerzony m.in. o praktyczne warsztaty oraz sesje równoległe dla kraftowych browarów. Rolę Honorowych Gospodarzy pełnią aż dwa browary: Kompania Piwowarska SA Tyskie Browary Książęce oraz Browar Jastrzębie.
– Mam wielką przyjemność, że mogę wystąpić dziś w roli Gospodarza i mam nadzieję, że na naszej konferencji każdy znajdzie ciekawy temat, nawiąże nowe kontakty, które w przyszłości zaowocują – witał gości Piotr Piekarski, prezes zarządu Browaru Jastrzębie.
– W imieniu dyrektora Dariusza Garnowskiego serdecznie witam państwa na konferencji, której Honorowym Gospodarzem jest Kompania Piwowarska SA Tyskie Browary Książęce. Równocześnie już dziś zapraszam na wycieczkę techniczną i zwiedzanie naszego browaru – mówił Rafał Gałosz, inżynier ds. utrzymania i niezawodności z Tyskich Browarów Książęcych.
Program
Wycieczka techniczna do tyskiego browaru to ostatni punkt agendy (zwiedzający zobaczą m.in. warzelnię, media i rozlew). Wcześniej uczestników czeka kilkadziesiąt referatów, debata czy wieczór integracyjny.
Konferencję poprzedziło szkolenie piwowarskie Krakowskiej Szkoły Browarniczej. Praktyczny warsztat pt. „Ocena organoleptyczna piwa kluczem do prawidłowej kontroli przebiegu fermentacji” prowadzili specjaliści z Krakowskiej Szkoły Browarniczej: Aleksander Poreda, Olga Hrabia, Katarzyna Fulara i Agata Soszka.
Dzień pierwszy i drugi to dwie równoległe sesje: dla dużych i średnich browarów, jak i mniejszych, kraftowych. Wspólna dla wszystkich jest sesja wprowadzająca, poświęcona perspektywom rozwoju branży piwowarskiej w Polsce, Forum Piwowarskie („Pomysł na browar”) oraz bloki poruszające tematykę surowców do produkcji piwa, problematykę trendów i innowacji czy nowoczesnych rozwiązań.
Konferencji towarzyszy wystawa stoisk, na których firmy pokazują m.in. nowości produktowe. Na jednym z nich zorganizowano także specjalną Wystawę Piw, gdzie prezentowane są najlepsze piwa z kilkudziesięciu polskich browarów.
***
XIX Jesienne Spotkanie Browarników odbywa się w dniach 27-28 września w Wiśle. Organizatorem konferencji jest BMP (wydawca m.in. magazynu Kierunek Spożywczy). Rolę Honorowych Gospodarzy pełnią: Kompania Piwowarska SA Tyskie Browary Książęce oraz Browar Jastrzębie.
Komentarze