Od redakcji |
Szanowni Czytelnicy
Niewątpliwie najważniejszym wydarzeniem ostatnich dni w branży alkoholowej była przegrana batalia o nazwę „wódka”. Od teraz każdy mocny alkohol destylowany z produktów rolnych ma prawo do stosowania określenia „wódka” – zdecydował Parlament Europejski. Co to oznacza dla polskich producentów? Na pewno rywalizację cenową, gdyż nowa wódka może okazać się tańsza od tradycyjnej.
Zaledwie 2% polskiego rynku soków i nektarów zajmują soki świeże, nie z koncentratu. Być może działania Maspexu, który właśnie wprowadził na rynek soki świeże i owocowe przekąski, zmienią te proporcje. W numerze znajdziecie Państwo z kolei fotoreportaż z fi rmy MarWit – zakładu produkującego świeżo wyciskane soki o 48-godzinnej trwałości do spożycia.
Tyskie Browary Książęce uruchomiły linię rozlewniczą o wydajności 100 tys. butelek na godzinę (sic!), a małe zakłady piwowarskie utworzyły klaster browarów regionalnych. Chcą m.in. uruchomić produkcję ponadregionalnego, niepasteryzowanego piwa o wspólnej nazwie, rozpoznawalnego w całej Polsce. Do klastra przystąpiło 11 zakładów. Zapraszam Państwa do lektury materiału z konferencji poświęconej sytuacji małych browarów w naszym kraju oraz do odwiedzenia z nami dwóch browarów: w Grudziądzu i Zduńskiej Woli.
Rozlewni wód jest w Polsce coraz więcej i – pomimo wzrostu spożycia – zaostrza się walka o klienta. Istnieje realne zagrożenie, że niewielcy producenci nie wytrzymają konkurencji. W aktualnym wydaniu Agro Przemysłu opisujemy jeden z najlepszych zakładów w tej branży - rozlewnię wody Cisowianka. Imponuje
ona rozmachem inwestycji w proces produkcji – właśnie uruchomiono tam czwartą linię rozlewniczą.
Ten krótki przegląd wydarzeń i problemów branż opisywanych w Agro Przemyśle, mam nadzieję zachęci Państwa do sięgnięcia do innych ciekawych artykułów – nawet, a może przede wszystkim podczaswakacyjnego urlopu. Bo jaką inną gazetę czyta się lepiej w czasie upałów, jak nie czasopismo o napojach
|
|