Od redakcji | |
Nowoczesność na dzisiejsze wyzwania
Wprowadzana w zakładach nowoczesność, digitalizacja, automatyzacja to odpowiedź nie tylko na „koronawirusowe” zmiany, ale i te spowodowane drożejącą energią czy np. brakiem kwalifikowanego personelu. – Nieustannie rozwijamy nasz park maszynowy i procesy technologiczne, wprowadzamy innowacyjne rozwiązania techniczne, zwiększając jednocześnie cyfryzację zakładu. Pozwala to zadbać o komfort pracy naszych pracowników, zapewnić wysoką jakość produktów i efektywność wielu skomplikowanych procesów operacyjnych, które realizujemy każdego dnia – podkreśla z kolei Andrzej Drosik, dyrektor przemysłowy Nutricia w regionie Europy Centralnej (rozmowa na str. 8).
Odnośnie wyzwań z punktu widzenia browaru, na naszych łamach wypowiada się natomiast dyrektor Tyskich Browarów Książęcych – Dariusz Garnowski. Także podkreśla problem drożejącego prądu („Warto podkreślić, że od stycznia 2021 roku 100% zapotrzebowania wszystkich browarów Kompanii Piwowarskiej na energię elektryczną jest pokrywane energią pochodzącą z wiatru), wspomina również o optymalizacji procesów.
Tematem numeru jest utrzymanie ruchu i właśnie to zagadnienie przewija się najczęściej w tym wydaniu. Damian Żabicki pisze o predyktywnym UR, a Marian Panasiewicz – o technice kontroli i pomiaru temperatury w przetwórstwie oraz przechowywaniu surowców i wyrobów mięsnych. Najczęściej spotykane błędy w dziale utrzymania ruchu (a dokładnie siedem) wymienia Kamil Radom. Równie ciekawy jest artykuł autorstwa Jacka Cabana o robotyzacji w przemyśle spożywczym.
| |