Zamiast antyoksydantów
Konsumenci skłaniają się ku żywności pozbawionej dodatków. Należy jednak przechowywać ją tak, aby zachowała pełnię walorów przez deklarowany okres przydatności. Alternatywę dla syntetycznych dodatków m.in. antyoksydantów mogą stanowić opakowania aktywne takie jak pochłaniacze tlenu
Coraz większy udział w sprzedaży ma tzw. żywność ekologiczna. Wynika to z tego, że konsumenci oczekują produktów o wysokiej jakości, atrakcyjnym wyglądzie, wysokich walorach smakowych, odżywczych i zdrowotnych przy jednoczesnym minimalnym stopniu przetworzenia. Żywność należy jednak do produktów nietrwałych, niewłaściwie opakowana bądź przechowywania ulega bardzo szybko niekorzystnym zmianom, które mogą w krótkim czasie doprowadzić do jej całkowitego zepsucia. Tempo i stopień tych zmian zależy od wielu czynników m.in. temperatury, zawartości wody, odczynu pH, składu chemicznego, stopnia przetworzenia czy obecności tlenu. Czynniki te wpływają bezpośrednio na przebieg reakcji chemicznych i rozwój mikroorganizmów w żywności, odpowiedzialnych za utratę jej jakości.
Potrzeba innowacji
Istnieje konieczność poszukiwania nowych rozwiązań w dziedzinie materiałów opakowaniowych, konstrukcji opakowań i technologii pakowania. Opracowywane są nowe materiały w formie laminatów lub folii powlekanych, które stanowią coraz lepszą barierę dla zapakowanych produktów, chroniąc je przed wpływem otoczenia. Opakowania mają też coraz bardziej zaawansowane zamknięcia i ergonomiczne kształty ułatwiające otwieranie, manipulacje czy też układanie na półkach sklepowych. Stosowane są technologie pakowania próżniowego i w modyfikowanej atmosferze MAP wydatnie przedłużające okres przydatności żywności. W przypadku niektórych produktów wymagających szczególnej ochrony przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi może okazać się to jednak niewystarczające.
Opakowania aktywne
Okazuje się, że oprócz biernej ochrony żywności, którą stanowi opakowanie jako fizyczna osłona produktu przed wpływem otoczenia, możliwa jest również czynna ochrona za pośrednictwem opakowania dzięki tzw. opakowaniom aktywnym. Stanowią one grupę rozwiązań pozwalających na zmianę warunków panujących wewnątrz opakowania poprzez pochłanianie lub wydzielanie określonych substancji. Spośród dostępnych na rynku rozwiązań aktywnych szczególnie obiecujące (biorąc pod uwagę skuteczność i korzyści wynikające z zastosowania) wydają się być pochłaniacze tlenu. Tlen jest bowiem jednym z głównych czynników powodujących obniżenie jakości produktów spożywczych. Z racji swojej reaktywności przyczynia się do przyspieszenia utleniania składników żywności i innych reakcji chemicznych oraz procesów biologicznych, a w konsekwencji zmiany cech/właściwości sensorycznych takich jak wygląd, zapach i smak, które są decydujące dla konsumentów.
Cały artykuł został opublikowany w nr 2/2014 magazynu "Agro Przemysł"
Fot.: www.freeimages.com