Najsłabsze ogniwo
Wśród czynników decydujących o jakości żywności podstawowe znaczenie ma aspekt jej bezpieczeństwa dla zdrowia konsumenta, czyli brak zagrożeń zdrowotnych. Niezależnie od podejmowanych działań i systemów wdrażanych w zakładach, niewątpliwie najsłabszym ogniwem jest pracujący w nich człowiek.
Najczęściej jest to spowodowane naciskiem na wydajność pracy, brakiem motywacji oraz wiedzy z zakresu zasad higieny. Podstawowymi wymaganiami stawianymi osobom uczestniczącym w procesie produkcyjnym jest odpowiedni stan zdrowia, czysta odzież robocza, dbałość o higienę osobistą i udział w szkoleniach z działań higieniczno-sanitarnych. Nieodpowiednie zachowanie oraz złe nawyki higieniczne są przyczyną zanieczyszczeń żywności i stanowią zagrożenie dla konsumenta.
ZANIECZYSZCZENIA PRZENOSZONE ZA POŚREDNICTWEM CZŁOWIEKA • fizyczne – ciała obce, które przypadkowo w wyniku nieuwagi lub lekkomyślności pracowników znalazły się w produkcie np. włosy, zęby, paznokcie, biżuteria, guziki, akcesoria fryzjerskie, przedmioty codziennego użytku (np. długopisy, telefony komórkowe), kurz, piasek; • chemiczne – środki higieny osobistej (dezodoranty, perfumy), pozostałości środków myjących i dezynfekujących, alergeny; • biologiczne – wirusy, bakterie, grzyby, pierwotniaki, pasożyty – jako organizmy saprofityczne oraz patogenne, przenoszone na skórze, włosach, dłoniach i wraz z różnymi wydzielinami (ślina, pot, łzy itp.). |
Cały artykuł został opublikowany w nr 4/2014 magazynu Agro Przemysł
Fot.: www.photogenica.pl