Partner serwisu

Minimalne przetworzenie, maksymalne kombinacje

Kategoria: Artykuły z czasopisma

Istotą technologii minimalnego przetwarzania jest zastąpienie procesu utrwalania z wykorzystaniem wysokiej temperatury innymi metodami o podobnej skuteczności. Wymaga to stosowania metod kombinowanych oraz tych, w których wyeliminowano wysokoenergetyczne przetwarzanie. Pod względem technologicznym nie jest to jednak proste.

Minimalne przetworzenie, maksymalne kombinacje

Żywność minimalnie przetworzona jest to żywność, której produkcja ogranicza się do podstawowych zabiegów (mycie, obieranie, pakowanie), które umożliwiają uzyskanie produktu gotowego do użycia, a zarazem o zachowanych naturalnych właściwościach [Biegańska-Marecik i Czapski 2003]. Inne źródła podają, że są to produkty żywnościowe, które otrzymuje się nowoczesnymi metodami niskoenergetycznymi, dzięki czemu zapewniona jest ochrona naturalnych właściwości surowca wyjściowego. Rzadziej pojęcie to określa żywność dostarczaną klientowi w formie surowca lub przetworzonej wyłącznie kulinarnie [Pietrzyk 2008].

 

Technologie łagodnego przetwarzania

W drugiej połowie lat 80. XX wieku w Stanach Zjednoczonych pojawiły się pierwsze wzmianki na temat tego typu żywności. Natomiast wg amerykańskiej organizacji producentów żywności „fresh-cut” owoce i warzywa minimalnie przetworzone na rynku amerykańskim pojawiły się już w latach trzydziestych XX wieku. Podstawowym założeniem w produkcji żywności minimalnie przetworzonej jest uzyskanie produktu zbliżonego cechami sensorycznymi i składem do surowców wyjściowych. Spożywanie dużej ilości produktów wysoko przetworzonych może prowadzić do rozwoju przewlekłych chorób niezakaźnych takich jak cukrzycy, otyłości, nadciśnienia tętniczego krwi a nawet nowotworów. Właśnie dlatego konsumenci coraz częściej poszukują produktów naturalnych, o wysokiej wartości odżywczej. Z tego względu przemysł żywnościowy wprowadza m.in. technologie łagodnego przetwarzania surowców, które pozwalają na zachowanie w produkcie końcowym wielu cech naturalnych.

 

Cały artykuł został opublikowany w numerze 2/2015 magazynu „Agro Przemysł”

Fot. photogenica.pl

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ