Partner serwisu
16 września 2015

Pierwszy taki cydr w Polsce

Kategoria: Nowości na rynku

Cydr Lubelski ANTONÓWKA to nowość na polskim rynku, która wyznacza kierunek rozwoju polskiego cydru naturalnego - jego ścisłe powiązanie z surowcem. AMBRA S.A., producent Cydru Lubelskiego, udowadnia, że bogactwo, różnorodność smaku, charakterystyczny aromat, czas dojrzewania i zbiorów polskich jabłek pozwala tworzyć cydr o unikalnych walorach smakowych, oddających charakter danej odmiany.

Pierwszy taki cydr w Polsce

 

- Złoty pociąg jest w polskich jabłkach, polskiej, złotej Antonówce. Szukajmy skarbów tam, gdzie trzeba. One są w przyszłości, a nie przeszłości - mówi Robert Ogór. - To był wymarzony rok dla cydru, wspaniały. Upalne, suche lato sprawiło, że jabłka są może mniejsze, ale za to pełne ekstraktu i aromatu. Mamy, co świętować!  Dopiero Antonówka 2015 pokazuje, na co stać polski cydr. Dziś już wiemy nie tylko to, że mamy w Polsce dużo jabłek, ale że mamy najlepsze jabłka do produkcji cydru i że polski cydr będzie najwspanialszym cydrem na świecie - przekonuje Robert Ogór. - Lubelszczyzna rozkwitnie cydrem. A my chcemy rozwijać kulturę produktu. To jest dopiero początek. Teraz potrzebujemy sojuszników, dlatego w tym roku motywem przewodnim Święta jest hasło „Wszyscy robimy polski cydr”.

 

Podczas Święta po raz pierwszy spróbujemy naturalnego cydru jednoodmianowego wyprodukowanego w małej serii (niecałe 200 000 litrów) z pierwszych sierpniowych zbiorów Antonówki w 2015 roku.

 

- Poczujemy w nim charakterystyczny kwaskowaty smak Antonówek zrównoważony niewielką ilością naturalnych cukrów pozostałych po zakończeniu procesu fermentacji - mówi twórca jej smaku, Główny Technolog AMBRA S.A. Artur Dubaj.  - Naturalne musowanie cydru podkreśli aromatyczne, jabłkowe nuty. To czysty smak polskiego jabłka, bez żadnych sztucznych dodatków. 100% świeżego soku z Antonówek.

 

Cydr Lubelski jednoodmianowy będzie dostępny tylko sezonowo. Aromatyczne, soczyste polskie Antonówki na tegoroczną serię zostały zebrane ręcznie w ostatnich dniach sierpnia. Fermentacja w niskiej temperaturze trwała dosłownie kilka dni. Mamy więc do czynienia z prawdziwym „młodziakiem”, który zachował świeżość i charakter tej starej odmiany jabłek: silny zapach i kwaśny smak. Jasnokremowy, twardy miąższ Antonówek oraz gładka, błyszcząca skórka nadają mu szlachetną słomkową barwę z jasnymi akcentami.

 

- Jego pierwszą beczkę rozbijemy i zdegustujemy razem z mieszkańcami Lublina podczas otwarcia Lubelskiego Święta Młodego Cydru w sobotę 19 września w samo południe na Rynku. Zapraszamy całe miasto. Obiecujemy, że cydru i jabłek nie zabraknie. Podobnie jak dobrej muzyki. Sobotnie Święto zakończy finał ogólnopolskiej trasy koncertowej Spragnieni Lata. Podczas festiwalowego popołudnia i wieczoru na Placu przy Teatrze im. H. Ch. Andersena zagrają artyści, którzy swoją popularność zawdzięczają oryginalności i autentyczności: Tymon Tymański, Natalia Przybysz, L.U.C, Julia Marcell, Skubas, Xxanaxx - zapowiada Michał Rozalicz, Dyrektor Marketingu AMBRA S.A.

 

Źródło, fot. AMBRA S.A.

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ