AMBRA wycofuje się z Polskiej Rady Winiarstwa
W dniu 1 grudnia AMBRA S.A. zrezygnowała z członkostwa w Polskiej Radzie Winiarstwa. W ocenie AMBRA obecne działania PRW nie reprezentują interesu polskiego winiarstwa, stoją w sprzeczności z jego misją i wprowadzają konsumentów w błąd.
OŚWIADCZENIE
Misją społeczną organizacji branżowej powinno być łączenie interesów producentów i konsumentów oraz stanie na straży najwyższej jakości produktów. Wbrew temu Polska Rada Winiarstwa stała się podmiotem realizującym partykularne interesy wybranych członków.
AMBRA S.A. składała Polskiej Radzie Winiarstwa propozycje projektów mających na celu podwyższenie standardów jakościowych, zapewniających realizację misji branżowej i obronę interesów konsumentów wina w Polsce. Projekty te dotyczyły m.in. produktów pochodzenia naturalnego, przeciwdziałania zafałszowaniom produktów winiarskich. Spółka przypominała też o konieczności sprawowania przez PRW funkcji samoregulacyjnych. Zamiast tego Polska Rada Winiarstwa pod hasłem obrony win owocowych zaangażowała się w obronę najsłabszych jakościowo produktów - napojów fermentowanych sztucznie aromatyzowanych i wzmacnianych spirytusem.
Organizacja, która w swoich założeniach miała przyczyniać się do „podnoszenia jakości wyrobów winiarskich oraz doskonalenia kwalifikacji zawodowych i integracji pracowników branży winiarskiej”, w rzeczywistości nie była w stanie wypracować jednolitych stanowisk branży, godząc się na rozwiązania pośrednie degradujące jakość produktów oferowanych polskim konsumentom. Dowodem na to mogą być ostatnie działania i wypowiedzi Polskiej Rady Winiarstwa na temat sporów wybranych jej członków dotyczących postępowań akcyzowych w sprawie ww. napojów fermentowanych.
W ocenie AMBRA działania Polskiej Rady Winiarstwa stoją w sprzeczności z interesem winiarstwa i interesem konsumenta, i niejednokrotnie miały charakter wprowadzania w błąd opinii publicznej, co w przypadku takiej organizacji uznajemy za rzecz niedopuszczalną.
AMBRA zamierza rozwijać polską kulturę winiarstwa, wspierając działania na rzecz naturalnej produkcji win owocowych i cydru, współpracując ze Stowarzyszeniem Importerów i Dystrybutorów Wina oraz angażując się w rozwój polskiego winiarstwa gronowego w powiązaniu z produkcją regionalną.
Źródło: informacja prasowa