Partner serwisu
07 kwietnia 2016

Marzenia do spełnienia, czyli o redukcji czasu przestoju stanowiska metodą SMED

Kategoria: Artykuły z czasopisma

Marzeniem każdego szefa produkcji jest proces przebiegający bez jakichkolwiek zakłóceń z wykorzystaniem maszyn pracujących 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Niestety jest to niemożliwe. Nawet przy kalendarzu zapełnionym zamówieniami na rok do przodu konieczne są przerwy na obsługę eksploatacyjną lub przezbrojenia.

Marzenia do spełnienia, czyli o redukcji czasu przestoju stanowiska metodą SMED

 

Obsługa eksploatacyjna to przedmiot zainteresowania służb utrzymania ruchu, natomiast uciążliwość przezbrojeń może być skutecznie redukowana z zastosowaniem metody SMED. Celem niniejszego opracowania jest zapoznanie czytelnika z tą japońską metodą radykalnego usprawniania przezbrojeń.

 

Spojrzenie na przezbrojenie oczami organizatora

Twórcą metody SMED (ang. Single Minute Exchange of Die) jest japoński organizator Shigeo Shingo [Martyniak 1996, s. 68] – osoba, której przypisuje się współautorstwo Systemu Produkcyjnego Toyoty, czyli pierwowzoru koncepcji lean management. S. Shingo już w latach 50. XX w. zetknął się z problemem wąskich gardeł ograniczających wydajność linii produkcyjnych. Prowadząc badania nad ulepszeniem organizacji produkcji w zakładach Mazdy, podjął się przeprowadzenia obserwacji, a następnie wydania opinii na temat zasadności zakupu dodatkowych maszyn na wydziale pras. Zakup ten miał rozwiązać problem zbyt niskiej wydajności tłoczni. Podczas prowadzonych badań uwagę S. Shingo zwróciła w szczególności źle zorganizowana i trwająca bardzo długo wymiana matryc w prasie. Brak jednej śruby do przykręcenia nowej matrycy wydłużył czas jej wymiany o ponad godzinę. Ponadto, na podstawie pomiarów chronometrażowych udało się ustalić, że wielkie prasy pracowały efektywnie jedynie przez 3% czasu nominalnego [Martyniak 1996, s. 69]. Problemem w tłoczni nie była zatem zbyt mała liczba maszyn, a zła organizacja pracy przy ich obsłudze.

 

Cały artykuł został opublikowany w numerze 1/2016 kwartalnika "Agro Przemysł"

Fot. 123rf.com

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ