Partner serwisu
06 czerwca 2016

Rusza cykl piwnych felietonów Zdaniem Błażewicza. Piwo niejedno ma imię…

Kategoria: Z życia branży

Piwo to napój magiczny… zawsze było owiane nimbem tajemniczości. W starożytności strzegli go kapłani, w średniowieczu mnisi i książęta. Na przełomie XIX i XX wieku piwo było oznaką postępu naukowego. W latach PRL-u obiektem pożądania i obiektem drwin. Po przełomie lat dziewięćdziesiątych piwo było powiewem Zachodu.

Rusza cykl piwnych felietonów Zdaniem Błażewicza. Piwo niejedno ma imię…

 

Obecnie piwo jest symbolem rewolucji, jaka zachodzi w szeroko pojętym rynku spożywczym. Jednak bez względu na czas, piwo zawsze zbliżało do siebie ludzi, którzy właśnie przy nim chcieli spędzać czas, rozmawiać, płakać i bawić się…

 

Piwo to także bardzo ważna część polskiego rynku spożywczego. Szacuje się, że polskie piwo warte jest 15 miliardów złotych. Jednak nie sama wartość tego rynku jest ciekawa. Interesujące jest, że jest to rynek najdynamiczniejszy, na którym dochodzi do największych zmian, fuzji, przejęć czy sprzedaży. W końcu to na rynku piwa czekało nas największe przejęcie (In Bev miał przejąć należącego do SAB Millera lidera polskiego rynku), a doczekaliśmy się spektakularnej oferty sprzedaży. Równie dynamiczne są zmiany jakościowe zachodzące w polskim piwie. Liczba oferowanych piw wzrasta lawinowo, a niczym grzyby po deszczu pojawiają się nowe inicjatywy piwowarskie.

 

Dlatego też postanowiłem, że warto na bieżąco komentować wydarzenia związane z piwem. Okazało się, że doskonałą okazją do tego jest portal www.kierunekSPOŻYWCZY.pl, gdzie mam sposobność dzielić się z Państwem swoimi wrażeniami, uwagami, a czasem pewnie też obawami związanymi z piwem.

 

A zatem zaczynajmy… mam nadzieję, że tematów do dyskusji nie zabraknie!

 

CO TYDZIEŃ NOWY FELIETON

Felietony Pawła Błażewicza będą publikowane co tydzień. Nie chcesz przegapić żadnego tekstu? Zapisz się na newslettera TUTAJ.

 

O AUTORZE

mgr Paweł Błażewicz

Urodzony 25 lutego 1979 w Dobrym Mieście; absolwent Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego; mgr historyk-archiwista, specjalność: archiwistyka komputerowa (2003).

Od 2003 roku związany zawodowo z Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. W latach 2003-2010 pracownik naukowy Biblioteki Muzeum. Od 2010 zatrudniony w Pracowni Badań Kopernikańskich i Warmii Przedrozbiorowej. Współorganizator Warmińskiego Festiwalu Dziedzictwa Browarniczego. Osobista pasja to domowe warzenie piwa. Wraz z uświadomieniem sobie, że bardziej niż wojna kształtuje nas to co jemy, rozwija zainteresowania historyczną kuchnią. W ramach zadania badawczego prowadzi projekt „Jak dawniej piwo smakowało” oraz angażuje się w promocję kultury piwa oraz jego społecznego wydźwięku.
Dzisiaj jego doświadczenie z historią kuchni jest bogatsze. Ożywił polskie piwa bezchmielowe (Gruit Kopernikowski). Starał się wpleść wielowiekową tradycję piwowarską w ofertę piw regionalnych. Brał udział w wielu projektach interpretacji przekazów dotyczących dawnego piwowarstwa. Z Objazdowym Muzeum Piwowarstwa podnosił wiedzę o piwie na Warmii i Mazurach. Z setkami osób przeprowadził szkolenia dotyczące kultury piwa i jego historii. Prowadzi profil „Kultura Piwa” na Facebooku i kanał na Youtube o tej samej nazwie. Jednak wciąż najbardziej lubi o piwie rozmawiać z ludźmi i przy piwie.

Fot. T. Niewęgłowski

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ