Partner serwisu
30 listopada 2016

Jaką wodę wybierać? Dlaczego nie warto zastępować jej innymi napojami?

Kategoria: Z życia branży

Gazowane napoje, soki owocowe i ziołowe herbatki – sklepowe półki uginają się od produktów, które mają szybko i skutecznie ugasić dziecięce pragnienie. Tymczasem najlepszym sposobem na nawodnienie organizmu młodego człowieka jest czysta woda. Jaką zatem wodę wybierać dla dziecka, by nie zaburzyć jego metabolizmu i dlaczego nie warto zastępować jej innymi napojami ? Na te dwa pytania odpowiada ekspert marki Mama i ja - mgr inż. Agnieszka Kopacz, dietetyk.

Jaką wodę wybierać? Dlaczego nie warto zastępować jej innymi napojami?

 

Każdy rodzic zdaje sobie sprawę, że zbilansowana dieta dzieci i młodzieży musi obfitować w takie pokarmy, które zapewnią organizmowi wszystkie niezbędne witaminy i składniki mineralne. Nie inaczej sprawa wygląda w kwestii spożywanych płynów – ich wybór również nie powinien być przypadkowy. Już od najmłodszych lat warto zatem przyzwyczajać dzieci do regularnego picia wody, ponieważ to ona najskuteczniej nawadnia organizm i ma korzystny wpływ na zdrowie i samopoczucie. Specjaliści z zakresu dietetyki są jednak zgodni, że nawet sięgając po wodę, warto być uważnym i dostosować jej właściwości do wieku dziecka.

 

„Podając maluchom wodę warto pamiętać, że dla niemowląt i dzieci do 3. roku życia najlepsza jest woda źródlana lub niskosodowa woda mineralna, czyli np. produkty marki Mama i ja. Podczas zakupów wnikliwie czytajmy zatem etykiety i sięgajmy po wody niskozmineralizowane, czyli o ogólnej zawartości soli mineralnych nie większej od 500 mg/1 litr”, mówi Agnieszka Kopacz, dietetyk. Ekspert marki Mama i ja podkreśla, że chociaż to woda powinna stanowić podstawę w diecie maluchów, wielu rodziców zastępuje ją kolorowymi napojami lub słodkimi nektarami. Taka zamiana może jednak mieć dla młodego organizmu negatywne skutki. „W żywieniu najmłodszych dzieci baczną uwagę należy zwrócić przede wszystkim na udział soków w ich codziennym jadłospisie. Soki  - choć pite chętnie i ze smakiem - nie służą zaspokajaniu pragnienia, zatem nie mogą zastępować wody. Co więcej, regularne podawanie soków zmniejsza u dzieci apetyt i przyczynia się do rozwoju próchnicy”, wyjaśnia dietetyk Agnieszka Kopacz.

 

Specjaliści są zgodni, że regularne picie czystej wody jest najlepszym sposobem na nawodnienie, jednak nie należy zapominać, że substancję tę dostarczamy do organizmu również w innych formach, np. w posiłkach stałych. „Miesiące letnie to zwykle czas upałów i wtedy bardzo łatwo jest zachęcić maluchy do picia wody. Zimą pragnienie jest niższe, jednak również w chłodne dni należy pamiętać o regularnych nawadnianiu. Na szczęście w okresie jesienno-zimowym zazwyczaj spożywamy więcej zup i herbat, a one są również cennym źródłem płynów i mogą zapewnić ok. 20% dziennego zapotrzebowania na wodę”, dodaje na koniec Agnieszka Kopacz, ekspert marki Mama i ja.

 

Źródło: informacja prasowa
Fot. 123rf.com

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ