Jakie panują obecnie sokowe trendy?
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) każdy człowiek, dla zachowania zdrowia, powinien spożywać około 5 porcji warzyw i owoców, czyli minimum 400g dziennie. Jedną porcję stanowi średniej wielkości owoc, warzywo bądź szklanka soku (200ml). W Polsce w 2015roku średnie dzienne spożycie warzyw i owoców łącznie wynosiło zaledwie 289g na osobę.
Liczne badania naukowe potwierdzają prozdrowotny wpływ warzyw i owoców, w tym wytwarzanych z nich soków, ponieważ stanowią doskonale źródło błonnika, witamin, składników mineralnych, bioaktywnych i są przy tym niskokaloryczne (ok 40kcal/ 100ml). Nic więc dziwnego, że w ostatnim czasie rośnie zainteresowanie oraz popularyzacja picia soków.
Jakiego rodzaju soki możemy spotkać na rynku, jakie są trendy i którym sokom najbliżej do natury?
Soki można podzielić na dwie podstawowe grupy.
Pierwsza grupa to soki otrzymywane w wyniku odtworzenia soku z koncentratu, poprzez dodanie wody. Następnie sok ten poddawany jest pasteryzacji czyli podgrzaniu w celu przedłużenia terminu przydatności do spożycia. Soki z tej grupy można spotkać pakowane w kartonach, butelkach, zarówno szklanych jak i plastikowych. Posiadają niższą wartość odżywczą niż świeże warzywa i owocowe z uwagi na większość liczbę procesów przetwórczych niezbędnych do ich uzyskania i długiego przechowywania.
Druga grupa soków to soki NFC (z ang. NFC – Not From Concentrate) to soki nie z koncentratu, wyłącznie bezpośrednio wyprodukowane poprzez tłoczenie lub wyciskanie surowych owoców lub warzyw. Wraz z rosnącą świadomością konsumentów i ich dbałością o zdrowie rośnie popyt na tę grupę soków.
Polskie społeczeństwo bogaci się i rozwija, a właśnie w takich społeczeństwach rośnie popyt na soki NFC. W Japonii i USA 80% soków, po które sięgają konsumenci, to soki NFC. Soki te cechuje wyższa wartość odżywcza niż soki odtwarzane z koncentratów. Jednak i w tej grupie soków na rynku dostępne są różne soki, niektóre również poddawane są pasteryzacji jak np. soki produkowane przez sadowników w kilku litrowych opakowaniach Bag in Box, zaopatrzonych w kranik. Ich wartość odżywcza jest wyższa niż soków z koncentratu lecz niższa niż soków tzw. „jednodniowych”, które w ostatnim czasie zyskały na popularności.
Technologia produkcji soków NFC na polskim rynku
Chcąc iść dalej na przód w otrzymaniu jak najwyższej jakości soków, uzyskując niemal 100% zawartości witamin i składników mineralnych, pojawiła się na Polskim rynku technologia produkcji soków NFC, wynaleziona i spopularyzowana w Stanach Zjednoczonych - metoda COLD PRESS (tłoczony na zimno). To sprawdzona recepta na stworzenie soku doskonałego pod względem smaku i walorów zdrowotnych. Sok powstaje w dwóch etapach. Pierwszy polega na rozdrobnieniu surowych, nieprzetworzonych produktów zimnym, nienagrzewającym się ostrzem. To ważne, ponieważ niska temperatura pozwala zachować wszystkie składniki odżywcze surowców. Drugim etapem jest powolne miażdżenie rozdrobnionych produktów, ich włókien i struktur komórkowych, przy użyciu zaawansowanej prasy hydraulicznej. Wszystko odbywa się w sposób wolny, w małych manufakturach, pod ścisłym nadzorem człowieka. Dzięki temu sok wytłaczany metodą Cold Press oprócz witamin, składników mineralnych, bogaty jest również w wrażliwe na wszelkie procesy przetwórcze enzymy i antyoksydanty wykazujące silne właściwości przeciwnowotworowe i przeciwstarzeniowe, których, żyjąc w obecnie bardzo zanieczyszczonym środowisku potrzebujemy niezwykle dużo. Sięgając po soki Cold Press możemy w łatwy sposób, pomóc sprostać wymaganiom naszego organizmu co do ilości spożywanych warzyw i owoców.
Źródło: naturacoldpress.pl
Fot.: 123rf.com