Partner serwisu
30 listopada 2017

Czy ufamy producentom żywności?

Kategoria: Artykuły z czasopisma

W dobie globalizacji oraz różnego rodzaju zagrożeń, priorytetem dla 7 mld mieszkańców naszej planety jest bezpieczeństwo żywności. Przy bardzo sprawnie funkcjonującej logistyce w ciągu zaledwie kilku do kilkunastu dni niemal każdy produkt żywnościowy może dotrzeć do dowolnego miejsca na Ziemi. Jak zatem potencjalny konsument widzi bezpieczeństwo żywności? Czy ufa jej producentom?

Czy ufamy producentom żywności?

Zdrowie jest dla każdego człowieka najważniejsze, dlatego coraz większą wagę przykładamy do tego, co jemy. Nie jesteśmy jednak w tej kwestii odosobnieni. Już w starożytności ludzie zwracali uwagę na to, co było dla nich najzdrowsze i potrafili eliminować pożywienie, które nie miało na nich dobrego wpływu. Na przestrzeni lat, dziesięcioleci, wieków w istotny sposób zmieniły się zwyczaje żywieniowe i zmieniła się sama żywność. Postęp technologiczny sprawia, że planeta Ziemia jest w stanie wyżywić coraz większą rzeszę swoich mieszkańców. Obecnie Ziemię zamieszkuje już ponad 7 mld mieszkańców i corocznie przybywa ponad 80 mln mieszkańców, czyli ponad 1% populacji.
 

System bezpieczeństwa żywności w UE

Unijna polityka w zakresie bezpieczeństwa żywności obejmuje przepisy prawne określające procedury na każdym etapie łańcucha żywnościowego – od produkcji do konsumpcji. Istotnym elementem zapewnienia bezpieczeństwa żywności są systemy jakości:

  • Uniwersalne systemy jakości ISO, TQM.
  • Systemy jakości żywności dla przetwórstwa i obrotu: HACCP, BRC, IFS, GMP, GHP.
  • Systemy dla rolnictwa – system produkcji integrowanej, rolnictwa ekologicznego, produktów regionalnych i tradycyjnych.

W ramach UE funkcjonuje Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności.

W Polsce nadzór nad bezpieczeństwem produktów pełni pięć specjalnie do tego celu powołanych instytucji:

  • Państwowa Inspekcja Sanitarna,
  • Inspekcja Weterynaryjna,
  • Inspekcja Handlowa,
  • Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych,
  • Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Biorąc pod uwagę prawodawstwo w zakresie bezpieczeństwa produkcji, różnorodność systemów jakości zapewniających bezpieczną produkcję oraz jednostki kontrolne w zakresie bezpieczeństwa żywności można stwierdzić, że konsument powinien czuć się bezpieczny, spożywając żywność. Jednak czy konsument ma świadomość istniejącego prawa, systemów jakości?
 

Wiedza społeczeństwa o systemach

Na to pytanie odpowiada badanie przeprowadzone przez grupę naukowców z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu oraz Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Badania zostały przeprowadzone na próbie 400 respondentów na terenie miasta Poznania i okolic. Próbę badawczą dobrano w sposób nielosowy, przypadkowy. Ze względu na dobór próby badania nie były reprezentatywne, natomiast liczebność próby upoważnia do projekcji wniosków oraz traktowania ich jako cennej ilustracji rozważanego problemu. W badaniu wzięły udział 234 kobiety i 166 mężczyzn. Były to osoby z wykształceniem średnim i wyższym; wszystkie należały do segmentu osób pracujących i dokonujących decyzji zakupowych. Na pytanie dotyczące znajomości pojęcia „system zarządzania bezpieczeństwem żywności”, 92% respondentów zadeklarowało, iż zna to pojęcie.

Cały artykuł został opublikowany
w numerze 4/2017 kwartalnika "Kierunek Spożywczy"

fot. 123rf.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ