Partner serwisu
06 września 2018

Lubelskie Święto Młodego Cydru zaprasza na Przyjęcie w sadzie

Kategoria: Aktualności

500 osób przy wspólnych stołach, 5 ton jabłek, 500-litrowa beczka Młodziaka, ponad 500 prezentów i szarlotka dla wszystkich - Lubelskie Święto Młodego Cydru zaprasza na swoje 5. urodziny. Wyjątkowa edycja Święta odbędzie się w sobotę 15 września na Placu przed Centrum Kultury.

Lubelskie Święto Młodego Cydru zaprasza na Przyjęcie w sadzie

Motywem tegorocznego Lubelskiego Święta Młodego Cydru są spotkania - bo cydr zbliża i inspiruje.

Spotkanie jest jak podróż. Zaczyna się, gdy opuszczamy nasze miejsce i udajemy się w stronę innego człowieka. Gdy chcemy go poznać, żeby dowiedzieć się czegoś nowego. Podróżując nie szukamy tego, co znamy, tak w spotkaniu nie szukamy potwierdzenia, tego co wiemy. Jeśli ciekawość świata jest źródłem spotkania, to powracamy z niego wzbogaceni. A ciekawy świat jest blisko wokół nas. Dlatego podczas Lubelskiego Święta Młodego Cydru zachęcamy: SPOTKAJMY SIĘ, POZNAJMY SIĘ - mówi Robert Ogór, Prezes AMBRA S.A., producenta Cydru Lubelskiego, sponsora i inicjatora Święta.

Organizatorzy Lubelskiego Święta Młodego Cydru postanowili z okazji 5. urodzin zbliżyć do siebie mieszkańców Lublina, zaszczepić w nich ideę spontanicznych spotkań i poznawania się. Okazją do nawiązywania nowych znajomości, celebracji wspólnego czasu oraz odkrywania smaków Lublina będzie „Przyjęcie w sadzie”. Przy wspólnych stołach spotka się 500 mieszkańców Lublina - zwycięzcy konkursów organizowanych w lokalnych mediach. W menu Przyjęcia w sadzie znalazły się potrawy regionalne od najlepszych szefów kuchni lubelskich restauracji. Daniom towarzyszyć będzie Cydr Lubelski.

Żyjemy w czasach, kiedy wiele osób pragnie być anonimowym w tłumie, nie ma potrzeby kontaktu i integracji z innymi. W dobie elektronicznych urządzeń i kontaktów online, zwłaszcza młodzi ludzie nie mają okazji do nabycia umiejętności interpersonalnych. Panuje moda, żeby być singlem, żeby stawiać na własny rozwój. W coraz mniejszym stopniu interesuje nas drugi człowiek, a przecież potrzeba akceptacji, przyjaźni, miłości, przynależności do jakiejś grupy, jest jedną z podstawowych potrzeb każdego człowieka. Myślę, że inicjatywa wspólnego stołu podczas Lubelskiego Święta Młodego Cydru pozwoli poznać się lepiej i zbliży mieszkańców Lublina - mówi dr Jolanta Wolińska z Zakładu Psychologii Społecznej UMCS.

Lublin to miasto o ponad 700-letniej historii, otwarte i inspirujące, wyróżniające się niezwykłą atmosferą gościnności, źródło rozmaitych doznań i twórczego działania. W Lublinie budujemy przestrzeń, której przyświeca idea współodpowiedzialnego „tworzenia miasta” przez świadomych i dumnych obywateli. Dziś to my, mieszkańcy, wspólnie kształtujemy Lublin, wzbogacamy jego kulturę - mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin. - Spotykajmy się jak najczęściej, bo to nas inspiruje, pomaga w budowaniu wspólnoty i tożsamości Lublina.

Młody Cydr z 5 odmian jabłek

Nie ma dobrego spotkania bez polskiego cydru. Ta zasada obowiązuje już nie tylko w Lublinie - mówi Tomasz Solis, wiceprezes Lubelskiego Stowarzyszenia Miłośników Cydru. – Zapraszamy na nasz urodzinowy toast.

Tradycyjna beczka Młodego Cydru „pęknie” 15 września w samo południe – na Placu przed Centrum Kultury. Z okazji 5. urodzin będzie w niej 500-litrów limitowanej edycji Cydru Lubelskiego Młodego Niefiltrowanego 2018 z tegorocznych zbiorów pięciu odmian jabłek, najczęściej spotykanych w polskich sadach: Gala, Jonagold, Lobo, Szampion i Rubin.

W tym roku dojrzały ponad dwa tygodnie wcześniej niż zwykle i są wyjątkowo słodkie oraz aromatyczne. Wszystko za sprawą ciepłego, słonecznego lata, którego smak zamknęliśmy w butelkach Młodziaka. Będzie świeży, naturalny i orzeźwiający - zdradza Artur Dubaj, Główny Technolog AMBRA S.A., twórca smaku Cydru Lubelskiego. - Spodziewamy się cydru z ciekawą równowagą pomiędzy intensywną kwasowością a delikatną słodyczą. Młodziak to cydr niefiltrowany, więc w pełni zachowa esencję aromatu dojrzałych jabłek. Jego wyjątkowe cechy pokreśli delikatne musowanie naturalnych bąbelków, które, tak samo jak w przypadku win musujących, powstają w procesie fermentacji.

Gorące lato przyśpieszyło zbiory. Eksperci prognozują jabłkowy urodzaj.

Przymrozki z kwietnia i maja 2017 spowodowały, że plony były rekordowo niskie. Miało to też swoją dobrą stronę - jabłonie „odpoczęły” i w tym roku, przy tak sprzyjających warunkach klimatycznych, „odwdzięczają” się ilością oraz jakością jabłek, ich aromatycznością i naturalną słodyczą. Pierwsze szacunki mówią o zbiorach na poziomie 4,5 mln ton. To idealne warunki do tworzenia cydru - dodaje Artur Dubaj.

Dobry sezon na jabłka podnosi poprzeczkę w konkursie na najlepszy cydr domowy „Mistrz Cydru 2018”. Jego tegoroczna edycja rozstrzygnie się podczas Lubelskiego Święta Młodego Cydru. W tym roku współzawodnictwo odbywa się w dwóch kategoriach: „cydry klasyczne” i „cydrowy freestyle”. Konkursowe cydry jurorzy ocenią podczas degustacji w ciemno, uwzględniając m.in. wygląd, aromat, równowagę, smak. W jury zasiądą: Maciej Świetlik - dziennikarz portalu Winicjatywa.pl, Monika Bierwagen - Prezes spółki JRBB (Dzik Polski Cydr, Cydr Grójecki, Cider Inn), Artur Dubaj - główny technolog AMBRA S.A. (Cydr Lubelski), Tomasz Solis - wiceprezes Lubelskiego Stowarzyszenia Miłośników Cydru, dr Agata Czyżowska z Politechniki Łódzkiej, dr hab. Agnieszka Nowak z Politechniki Łódzkiej.

Mistrz Cydru 2018 otrzyma nagrodę finansową, a wszyscy laureaci - zaproszenia na warsztaty we wzorcowej cydrowni Lubelskiego Stowarzyszenia Miłośników Cydru w Mikołajówce k. Kraśnika.

Szarlotka dla wszystkich!

Podczas Lubelskiego Święta Młodego Cydru szarlotka będzie dla wszystkich – zamiast urodzinowego tortu. Organizatorzy zapraszają do zabawy „Przybij piątkę, zjedz szarlotkę” - wystarczy „przybić piątkę” z zaprzyjaźnionym lub właśnie zapoznanym Lubelakiem, by usłyszeć fanfary i zjeść urodzinową szarlotkę. Pięć zmysłów będzie można sprawdzić w Laboratorium 5 zmysłów. Każdy pełnoletni, który pozytywnie przejdzie pięć testów otrzyma cydr. Będzie też ogromna Księga życzeń i wystawa zdjęć z czterech poprzednich edycji imprezy (warto odszukać się na fotografiach).

W strefie chilloutu zagra Bartek Winczewski - DJ, dziennikarz, radiowiec Radia ZET Chilli.

Rozbijemy 500-litrową beczkę Młodziaka, zjemy 5 ton jabłek, rozdamy ponad 500 prezentów w cydrowym sklepie - wymienia Agata Domaradzka, Dyrektor Marketingu AMBRA S.A. - Pokażemy, jak się tłoczy sok jabłkowy i wspólnie z mieszkańcami Lublina spróbujemy cydrów od małych i dużych producentów. 15 września warto się z nami SPOTKAĆ podczas Lubelskiego Święta Młodego Cydru.

Od godz. 17 na Błoniach pod Zamkiem rozpocznie się pięciogodzinny finałowy koncert trasy Cydr Lubelski Spragnieni Lata. W Lublinie usłyszymy wszystkie gwiazdy tegorocznego projektu. Obdarzona zmysłowym głosem Kasia Lins zaprezentuje klimatyczne utwory z płyty „Wiersz ostatni”, Marcelina wystąpi z roztańczonym materiałem zapowiadającym nową płytę (oczywiście zabrzmi „Tańcz”), Bitamina zaprosi do swojego świata, pełnego nieoczywistych dźwięków i tekstów, a Smolik // Kev Fox pokażą nowe, bardziej energetyczne oblicze z repertuarem wręcz stworzonym do plenerowych imprez. Gościem specjalnym wieczoru będzie jeden z najpopularniejszych polskich zespołów rockowych Happysad.

Wygląda na to, że koncertowe lato zakończymy w Lublinie, więc bądźcie gotowi na coś specjalnego – zapowiada multiinstrumentalista Andrzej Smolik. Wstęp na koncert trasy Cydr Lubelski Spragnieni Lata i Lubelskie Święto Młodego Cydru jest bezpłatny.

źródło: Informacja prasowa
fot. ambra.com.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ