Partner serwisu
06 lutego 2019

Firma IDEXX ogłosiła wyniki nowego badania wody przeznaczonej do spożycia

Kategoria: Aktualności

Firma IDEXX – światowy lider w szybkich badaniach mikrobiologicznych wody – ogłosiła wyniki nowego badania wody przeznaczonej do spożycia przeprowadzonego przez niezależnych ekspertów w dziedzinie mikrobiologii wody.

Firma IDEXX ogłosiła wyniki nowego badania wody przeznaczonej do spożycia

Badanie pod nazwą „Porównanie testu Legiolert®/Quanti-Tray® do oznaczania ilościowego Legionella pneumophila w próbkach wody pitnej na podstawie określania NPL z metodami ISO 11731-2 oraz ISO 11731 wymaganymi przepisami obowiązującymi w Niemczech” („Comparison of Legiolert®/Quanti-Tray® MPN test for the enumeration of Legionella pneumophila from potable water samples with the German regulatory requirements methods ISO 11731-2 and ISO 1173”) opublikowano niedawno w czasopiśmie International Journal of Hygiene and Environmental Health. W badaniu stwierdzono, że „Nowa metoda (Quanti-Tray/Legiolert) stanowi znaczący postęp w oznaczeniach ilościowych L. pneumophila w próbkach wody przeznaczonej do spożycia i podobnych”.

Według danych uzyskanych na podstawie wyników posiewów materiału pobranego od 4719 pacjentów w 17 krajach w ciągu 7 lat bakterie L. pneumophila są przyczyną 97% przypadków legionellozy.*

We wspomnianym badaniu porównawczym 6 akredytowanych laboratoriów, w tym szpitalne, firmy wodociągowej oraz komercyjne, porównywały test Legiolert ze stosowaną w Niemczech metodą zgodną z normami ISO 117311 - 1 / 2 do oznaczania ilościowego Legionella pneumophila w okresie od sierpnia 2016 r. do marca 2017 r.

W badaniu stwierdzono, że metoda Legiolert opracowana przez firmę IDEXX wykazuje znacząco wyższą czułość w przypadku odzysku L. pneumophila w próbkach o objętości 100 ml niż metoda ISO 11731-2 i uznano, że Legiolert może być dopuszczalną i lepszą alternatywą dla badań zgodnych z łącznymi wytycznymi aktualnych niemieckich norm ISO 11731-2/ISO 11731.

Test Legiolert umożliwił także wykrycie znacznie większej liczby próbek dodatnich w odniesieniu do próbek o objętości 100 ml, a uzyskane przy jego użyciu wyniki oznaczenia L. pneumophila nie różniły się statystycznie od tych uzyskanych metodą ISO 11731-2 dla wszystkich gatunków Legionella.

Badanie wykazało również, że metoda ISO 17731-2 wiązała się z dwukrotnie większym niż w przypadku testu Legiolert prawdopodobieństwem niewykrycia próbek dodatnich, w tym próbek przekraczających określony niemieckimi przepisami próg działania. W badaniu oceniono także praktyczność metody Legiolert i stwierdzono jej zalety takie jak łatwość użycia i zmniejszony nakład pracy wymagany do jej przeprowadzenia.

*Dane Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ