Nowy Ambasador marki Crock-Pot w Polsce
– Crock-Pot, producent wysokiej jakości wolnowarów, pionier i lider w kategorii urządzeń do wolnego gotowania, rozpoczyna współpracę z Janem Kuroniem – kucharzem znanym z przywiązania do tradycyjnych polskich smaków oraz zamiłowania do sezonowych produktów.
Jan Kuroń, Ambasador marki Crock-Pot w Polsce, pochodzi z rodziny o bogatych tradycjach kulinarnych. Jak sam mówi – gotuje, odkąd pamięta. Swoje umiejętności doskonalił w prestiżowej szkole kulinarnej Le Cordon Bleu w Londynie. Doświadczenie zdobywał pracując w uznanych restauracjach w Polsce, we Włoszech, Hiszpanii i Portugalii. Jest autorem książki „Sprytna kuchnia, czyli kulinarna ekonomia”. Regularnie występuje w mediach w roli eksperta kulinarnego. Chętnie sięga po polskie produkty, a ich sezonowość traktuje jako niezwykłe dobrodziejstwo. W jego kuchni nie ma miejsca na półśrodki – wierzy w uczciwe przepisy, najlepszej jakości produkty i esencję smaku doprawioną sercem kucharza.
*****
Dlaczego wybrałeś markę Crock-Pot?
Wybór był oczywisty. Postanowiłem podjąć współpracę z marką Crock-Pot, ponieważ jest ona pionierem i liderem wśród producentów wolnowarów. A ja jako kucharz nie wyobrażam sobie pracy z produktami i urządzeniami, których jakość jest dyskusyjna. To kwestia zaufania, na które pracowały pokolenia. Jednak głównym powodem była sama idea slow cookingu. Jest to filozofia gotowania, która jest mi niezmierne bliska, a której grupa miłośników w Polsce z każdym dniem się zwiększa. Marka Crock-Pot na całym świecie jest synonimem wolnowaru czy inaczej - slow cookera, a terminy te używane są wymiennie. Wybór zatem mógł być tylko jeden.
Jaką gamę produktów oferuje firma Crock-Pot?
Crock-Pot oferuje szeroki zakres urządzeń – sterowanych manualnie jak i cyfrowo. Zróżnicowane są również pod względem pojemności misy, co pozwala na dobór urządzenia pod kątem naszych potrzeb. Niektóre z nich są wyposażone w specjalną powłokę DuraCeramic. Jest ona 4 razy bardziej odporna od innych nieprzywierających powłok. Świetnie się sprawdza w przypadku chęci podsmażenia potrawy przed gotowaniem. Naczynie to można również stosować na wszystkich rodzajach kuchenek, w tym indukcyjnych a także w piekarniku. Same urządzenia posiadają dwa poziomy grzania – LOW i HIGH, a więc mamy wybór, czy chcemy aby potrawa osiągała pełnię smaku szybciej, czy wolniej. Mniej naczyń to też mniej brudu, a mniej brudu to więcej czasu dla naszej rodziny. Marka Crock-Pot przykłada w swoich działaniach dużą wagę do działań prozdrowotnych, propagując ideę slow cookingu, co mi jako kucharzowi, który stawia na esencjonalne dania jest bardzo bliskie.
Czym dla Ciebie jest slow cooking?
Slow cooking to technika kulinarna, która polega na obróbce termicznej potrawy przez wiele godzin w temperaturze nieprzekraczającej 100 stopni Celsjusza. Wolne gotowanie wydobywa smak z potraw, które zachowują więcej aromatów i wartości odżywcze. Ta metoda gotowania świetnie sprawdza się w przypadku, gdy dbamy o zdrowy tryb życia i prawidłowe odżywianie. Jest też pomocna w przygotowywaniu potraw wymagających długiego i mozolnego duszenia, jak różnego rodzaju mięsa czy potrawy warzywne np. leczo. Co bardzo ważne Crock-Pot jest urządzeniem energooszczędnym, koszt przyrządzenia potraw jest dużo niższy w porównaniu do tradycyjnego gotowania, mimo tego że wolnowar pracuje kilka a nawet kilkanaście godzin. Warto dodać, że nie emituje tak wysokich temperatur jak np. piekarnik. Dzięki temu podczas gorących dni nie doskwiera nam problem gorąca w kuchni.
Czy każdy, nawet nowicjusz, może opanować sztukę slow cookingu?
Nie ma w tym nic trudnego. Dzięki wolnowarom Crock-Pot, możemy bez problemu przygotować niemal każdy posiłek. Łączenie produktów w wolnowarach Crock-Pot jest też niezwykle proste. Wystarczy umieścić wszystkie składniki w misie urządzenia, nastawić program i… to tyle. W trakcie użytkowania wolnowaru szybko i intuicyjnie zaobserwujemy, że niektóre produkty zachowują się trochę inaczej od pozostałych. Warzywa np. gotują się wolniej niż mięso, dlatego warto umieścić je na dnie naczynia, a na nie położyć mięso. Slow cooking ma jeszcze jedną, niesamowicie ważną zaletę – czas, który mielibyśmy poświęcić na pilnowanie potrawy, możemy poświęcić na kontakt z naszymi bliskimi, pracę, czy realizowanie swoich pasji. Crock-Pot to zatem gotowanie bez nadzoru. Niektóre z modeli mają też wbudowany timer, który po określonym czasie przełączy urządzenie w tryb podtrzymywania temperatury. Crock-Pot zatem przychodzi z rozwiązaniem współczesnego problemu, który trapi wielu z nas – jak wydłużyć dobę i znaleźć więcej wolnego czasu dla nas i naszych bliskich.
A czy zdradzisz jakie przepisy na dania z wolnowaru są Twoimi ulubionymi?
Gotowanie traktuję jako wyraz dobrych emocji. Nie uznaję półśrodków. Wierzę w te przepisy, które są uczciwe. Wraz z marką Crock-Pot chcielibyśmy rozpowszechniać nie tylko ideę slow cookingu, ale też mocno akcentować wykorzystywanie świeżych, naturalnych produktów, również tych, które występują sezonowo. Według mnie esencja smaku i najlepsze produkty, to bardzo istotna sprawa. No i niemarnowanie żywności, bo to spory problem, a w wolnowarze Crock-Pot piękne jest to, że to uniwersalne narzędzie, które daje wręcz nieskończone możliwości. Oprócz mięs, ryb, warzyw czy zup, możemy przygotować w nim także sezonowe przetwory, lekkie śniadania, chleb a nawet desery! Jednak przepisy, które najbardziej są mi bliskie to te doprawione sercem kucharza.
Komentarze