Partner serwisu
01 kwietnia 2020

Podstawowe rodzaje piw a fermentacja

Kategoria: Aktualności

Piwo to jeden z najpopularniejszych napojów na świecie. Wraz z rozwojem produkcji pojawiło się wiele rodzajów piwa, jednak nie każdy wie, że istnieją dwa główne sposoby fermentacji i to od nich zależy gatunek piwa.

Podstawowe rodzaje piw a fermentacja

Rodzaje fermentacji piwa

Wyróżniamy dwa rodzaje fermentacji piwa, czyli dolną i górną. Do piw dolnej fermentacji można zakwalifikować lagery, do których produkcji wykorzystuje się tzw. drożdże lagerowe. Dolna fermentacja jest zdecydowanie najpowszechniejszą i najpopularniejszą metodą produkcji piwa, a w jej wyniku powstają nie tylko lagery, ale także koźlaki, pilsy, piwa marcowe, a także portery bałtyckie. Podczas fermentacji takich piw drożdże skupiają się na dnie zbiornika i właśnie stąd pochodzi nazwa fermentacji dolnej. Cały proces przebiega w niskiej temperaturze, która może wynosić od 5 do 13℃. Zbiorniki fermentacyjne muszą być szczelnie zamknięte, aby nie dostawały się tam bakterie czy zanieczyszczenia. Fermentacja dolna jest mniej dynamiczna niż górna, a jej proces jest spokojniejszy. Po zakończeniu fermentacji lagery muszą leżakować w temperaturze około 7℃ przez kilka miesięcy lub lat, w zależności od gatunku piwa.

Drugi rodzaj sposobu wytwarzania piwa to fermentacja górna, w wyniku której powstają napoje typu ale. W tym wypadku drożdże zbierają się na górze zbiornika, a proces odbywa się w wyższej temperaturze, to jest między 15 a 25℃. W tym przypadku fermentacja zachodzi w sposób szybki i intensywny – zajmuje maksymalnie osiem dni. Więcej ważnych informacji na temat procesów produkcji piwa można znaleźć na stronie piwo.to.

Czy smak piwa zależy od fermentacji?

Proces fermentacji i różnice między dwoma jej rodzajami skutkują przede wszystkim różnymi cechami charakterystycznymi piw oraz smakiem. Lagery mają czysty, rześki i niezbyt intensywny aromat oraz smak, natomiast piwa typu ale mają bardziej złożony aromat i są zdecydowanie mocniej wyczuwalne. Właśnie dlatego lagery najlepiej serwować schłodzone, ponieważ wtedy zyskują one jeszcze lepszy smak. Warto wiedzieć, że nie na wszystkich etykietach piwa znajduje się informacja dotycząca rodzaju fermentacji. Można to jednak sprawdzić na różnych stronach internetowych. Smakosze piwa z łatwością rozpoznają rodzaj fermentacji po samym smaku, zapachu czy ogólnej intensywności trunku.

Zgodnie z dotychczasowymi wynikami badań, lagery mają korzystny wpływ na wzrok człowieka, a dodatkowo zawierają sporo antyoksydantów. Z kolei piwa typu ale, czyli górnej fermentacji, nie są szkodliwe dla wątroby – oczywiście, jeśli są spożywane z umiarem. Ten rodzaj trunków zawiera dużą zawartość chmielu, który jest zdrowy i dzięki niemu w wątrobie odkłada się mniejsza ilość tłuszczów. Należy pamiętać o tym, że piwa ogólnie mają dość korzystny wpływ na zdrowie człowieka, jednak tylko wtedy, gdy są spożywane od czasu do czasu.

źródło: artykuł sponsorowany
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ