Partner serwisu

Etykietowanie w formie - wady i zalety

Kategoria: Krótko na temat

Za pomocą metody IML można nakładać etykiety na wypraskach o przekroju owalnym na całym obwodzie, natomiast na wypraskach o przekroju w kształcie wieloboku etykiety mogą być nakładane na każdym z boków oraz dnie. Folie nakładane tą metodą są bardzo trwale związane z pojemnikiem, zachowując jednorodność powierzchni, bez możliwości rozwarstwienia i usunięcia etykiety

Etykietowanie w formie - wady i zalety

Wtryskiwanie z etykietowaniem w formie (IML – In-Mold Labeling) jest specjalną metodą wtryskiwania i jest klasyfikowana w grupie metod umożliwiających wprowadzanie do formy wtryskowej dodatkowego materiału [2, 3]. Stosowana jest w branży opakowaniowej.

 

Krok po kroku

Wtryskiwanie metodą IML zaczyna się od wprowadzenia do wnętrza formy wtryskowej odpowiednio ukształtowanej etykiety z tworzywa. Foliowa etykieta może być jednorodna lub wielowarstwowa, z naniesionym wzorem graficznym i może zawierać elementy nie będące tworzywem, na przykład folię metalową. Następnie do zamkniętej formy, w której znajduje się stabilnie ułożona etykieta z folii, następuje wtryśnięcie tworzywa, dzięki czemu powstaje wypraska wtryskowa. Etykieta, która była utrzymywana przy ściankach formy, zostaje trwale połączona z wypraską wtryskową na skutek działania dużego ciśnienia i wysokiej temperatury tworzywa oraz dzięki siłom adhezji [2, 4, 5]. Po ochłodzeniu i wyjęciu z formy wypraska z etykietą tworzą jednorodny element.

 

FOT 2. Wielozadaniowy chwytak robota obsługującego stanowisko wtryskiwania metodą IML: po prawej stronie widoczna etykieta przed wprowadzeniem jej do gniazda formującego, po lewej gotowe opakowanie [6]

 

Warunki prawidłowego procesu

Podstawowym warunkiem, gwarantującym prawidłowy przebieg procesu wtryskiwania z etykietowaniem w formie, jest utrzymywanie etykiety w odpowiednim obszarze powierzchni gniazda formującego w taki sposób, aby nie nastąpiło przemieszczenie się etykiety podczas zamykania formy wtryskowej oraz podczas wypełniania jej tworzywem, kiedy na foliową etykietę oddziałuje strumień gorącego tworzywa pod dużym ciśnieniem. Utrzymywanie foliowej etykiety we właściwym położeniu uzyskuje się dzięki zastosowaniu dwóch metod: elektrostatycznej (folia jest utrzymywana we właściwym miejscu gniazda formującego przy pomocy sił elektrostatycznych) i podciśnieniowej (foliowa etykieta jest pobierana z magazynu etykiet, po czym zostaje wprowadzona do gniazda formującego przy pomocy współpracującego z wtryskarką robota). Dodatkowy wpływ na prawidłowe ułożenie etykiety i utrzymanie jej położenia podczas fazy wtrysku mają właściwości mechaniczne folii oraz kształt i wymiary etykiety [2, 4].

 

Zalety metody IML

Wtryskiwanie z etykietowaniem w formie ma wiele zalet, wśród których na pierwszym miejscu stawia się trwałość uzyskanego zdobienia oraz skrócenie czasu wytwarzania i związane z tym wyraźne obniżenie kosztów produkcji. Umieszczenie folii bezpośrednio w gnieździe formy i trwałe związanie się jej z wypraską w procesie wtryskiwania eliminuje konieczność kolejnych operacji technologicznych, jakie są konieczne przy etykietowaniu metodami tradycyjnymi. Skraca to czas wytwarzania i obniża jego koszty (szacowane nawet na 40%), a także umożliwia zachowanie większej czystości i sterylności produkcji.

 

Wady metody IML

Najczęściej wymieniane wady wtryskiwania metodą IML to konieczność modyfikacji konstrukcji formy wtryskowej oraz stosowania kosztownych urządzeń pomocniczych.

 

FOT. 1 Przykłady wyrobów ozdobionych etykietami IML [1]

 

Więcej przeczytacie Państwo w numerze 2/2014 magazynu „Agro Przemysł”

 

Literatura:
1. Biblioteka Google Graphic dla hasła „IML products”.
2. Bociąga E.: Specjalne metody wtryskiwania tworzyw polimerowych. Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, Warszawa 2008.
3. Johannaber F.: Injection Molding Machines. A User's Guide 4th Edition. Hanser Publications, Cincinnati 2007.
4. Jachowicz T.: Specjalne metody wtryskiwania. Etykietowanie w formie. Przetwórstwo Tworzyw 2011, 1 (13), 4-12.
5. Molik M., Tryburcy J.: Klasyfikacja technik zdobienia. Tworzywa sztuczne i chemia 2008, 6, 44-49.
6. Strona internetowa: www.arburg.com

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ