Partner serwisu
11 lipca 2014

Aktywnie i inteligentnie według UE

Kategoria: Artykuły z czasopisma

Wzrastające wymagania konsumentów mobilizują do wprowadzania opakowań aktywnych i inteligentnych. Materiały te oddziałują z żywnością lub monitorują jej stan. Muszą jednak spełniać wymagania przepisów Unii Europejskiej zarówno w odniesieniu do gotowych materiałów, jak i składników aktywnych.

Aktywnie i inteligentnie według UE

Tradycyjne opakowania żywności chronią ją przed czynnikami zewnętrznymi, nie mogą jednak w żadnym stopniu wpływać na jej właściwości. Natomiast opakowania aktywne są zaprzeczeniem dotychczasowych dążeń do wyeliminowania wszelkich oddziaływań między materiałem opakowaniowym a przechowywanym produktem. Wzajemne oddziaływanie składników opakowania z żywnością lub środowiskiem otaczającym żywność powoduje wydłużenie jej okresu przydatności do spożycia lub zachowanie, bądź poprawę jej stanu. Właściwości te mogą przyczynić się w przyszłości do wypierania z rynku opakowań tradycyjnych i zastępowania ich właśnie opakowaniami funkcjonalnymi.

Rodzaje materiałów aktywnych

 Spośród aktywnych materiałów i wyrobów możemy rozróżnić dwa główne rodzaje. Pierwszy z nich, do którego zaliczamy pochłaniacze (absorbery), wykorzystuje mechanizm polegający na pochłanianiu z produktu spożywczego lub jego otoczenia substancji niepożądanych, takich jak woda, tlen czy etylen. Drugi rodzaj wykorzystuje mechanizm odwrotny tzn. polegający na uwalnianiu do środków spożywczych substancji aktywnych, takich jak konserwanty, przeciwutleniacze, aromaty lub enzymy. Takie substancje aktywne są celowo uwalniane bezpośrednio do żywności lub na jej powierzchnię w celu wywierania działania technologicznego w produkcie spożywczym. Uwalniane do żywności substancje aktywne muszą spełniać wymagania prawa żywnościowego obowiązującego w Unii Europejskiej.

 

Fot. Adam Wita

Więcej w magazynie Agro Przemysł nr 2/2014.

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ