Piwo ekologiczne w Polsce okiem Inspektora
Badania w Polsce
Badaniami pod kątem pozostałości pestycydów w piwie zainspirowała się także Polska. W roku 2020 opublikowano raport wydany przy współudziale Instytutu Spraw Obywatelskich oraz Programu FoodRentgen. Dotyczył on wyników 27 badań próbek piw najbardziej popularnych wśród polskich konsumentów. Spośród 27 piw, 18 próbek przebadano na obecność pozostałości glifosatu, natomiast 9 na obecność pozostałości ponad 500 różnych pestycydów. Tylko jedno piwo zawierało pozostałości glifosatu (0,04 mg/kg produktu). Poziom pozostałości glifosatu był wyższy niż w piwach niemieckich, choć biorąc pod uwagę, iż „pozytywna” była tylko 1 próbka, rezultat badań wydaje się bardziej optymistyczny. Całość raportu dostępna jest na stronie internetowej https://www.foodrentgen.eu/pl/raport-o-piwach.
Nie byłabym sobą, gdybym nie podała wyników pod wątpliwość – i to nie z powodu chęci znalezienia „dziury w całym”, lecz z czysto zawodowej ciekawości. Z doświadczenia w pracy jaki inspektor wiem, że im większe przedsiębiorstwo, tym bardziej pracownicy zwracają uwagę na aspekty takie jak wyniki badań. Powód jest dość oczywisty – duzi gracze nie mogą pozwolić sobie na wtopę, tak jak nie mogą sobie pozwolić na nią dostawcy ich surowca. Z racji tego dysponują zazwyczaj swoimi wewnętrznymi laboratoriami, a także przystępują do certyfikacji systemów bezpieczeństwa żywności takich jak IFS czy BRC. Natomiast małe firmy nie są nigdy na świeczniku jeśli chodzi chociażby o częstotliwość kontroli czy poboru prób do badań. Na polskim rynku co prawda nie brakuje lokalnych browarów odznaczających się wysoką jakością surowców używanych do produkcji, ale zastanawiam się, jaki byłby wynik analiz laboratoryjnych dla piw pochodzących z dużo mniejszych zakładów.
Jakość surowców do produkcji
O obecności na rynku surowców z pozostałościami środków ochrony roślin informują wyniki badań opublikowanych z końcem grudnia 2021 [Raport „Analiza potencjalnego zagrożenia zdrowia konsumentów wynikającego z obecności pozostałości pestycydów w żywości dostępnej na polskim rynku w roku 2019”], wykonanych przez Zakład Toksykologii i Oceny Ryzyka Zdrowotnego Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego.
Poniżej dane z raportu dla wybranych zbóż używanych w produkcji piwa. Wskazać należy, że występowanie w badanych próbkach pozostałości więcej niż jednego pestycydu nie było rzadkością.
JĘCZMIEŃ
W 2019 roku badaniom na obecność 236 pestycydów poddano 52 próbki jęczmienia pobrane z obrotu (w tym 44 próbki ziarna jęczmienia i 8 próbek kaszy jęczmiennej). 47 próbek pochodziło z Polski, a 5 z pozostałych państw członkowskich. W 23 badanych próbkach jęczmienia stwierdzono obecność pozostałości pestycydów.
OWIES
Badaniom na obecność 236 pestycydów poddano 48 próbek owsa (w tym 9 próbek mąki owsianej) pobranego z obrotu. 41 próbek pochodziło z Polski, a 9 z pozostałych państw członkowskich. Obecność pozostałości pestycydów wykryto w 7 badanych próbkach.
PSZENICA
Badaniom na obecność 317 pestycydów poddano 85 próbek pszenicy (w tym 40 próbek ziarna pszenicy i 45 próbek mąki pszennej). 76 próbek pochodziło z Polski, a 9 próbek z pozostałych państw członkowskich. W 79 próbkach pszenicy stwierdzono obecność pozostałości pestycydów.
ŻYTO
Badaniom na obecność 311 pestycydów poddano 35 próbek żyta pobranych z obrotu (wszystkie pochodziły z Polski). W 25 próbkach żyta stwierdzono obecność pozostałości pestycydów. W 1 próbce stwierdzono niezgodność z wartością NDP (najwyższy dopuszczalny poziom). Ponadto należy dodać, że w 3 próbkach wykryto także obecność DDT (8,5%).
Narażenie człowieka na pozostałości pestycydów pobieranych wraz z żywnością jest niestety nieuniknioną konsekwencją stosowania w rolnictwie środków ochrony roślin, dlatego też wykorzystywanie do produkcji żywności surowców ekologicznych jest najlepszym wyjściem.
Komentarze