Fabryka z przyszłości
W niecałe 20 miesięcy w Świętem k. Środy Śląskiej został wybudowany nowy zakład PepsiCo. Będą w nim produkowane chipsy Lay’s oraz, po raz pierwszy w Polsce, nachosy Doritos. Zakład został zaprojektowany z myślą o przyszłości, także jeśli chodzi o rozwiązania prośrodowiskowe: procesy technologiczne zasilane wyłącznie z zielonych źródeł, wykorzystanie wody deszczowej, najlepsza w swojej klasie zakładowa podczyszczalnia ścieków, zerowa emisja netto do 2035 roku. O fabryce „z przyszłości” opowiada Krzysztof Dudziński, lider projektu nowego zakładu PepsiCo w Polsce.
– Zakład zaprojektowano z myślą o przyszłości. Zarówno pod kątem technologicznym, jak i środowiskowym. Jest to najbardziej zrównoważony środowiskowo, zaawansowany technologicznie i innowacyjny obiekt PepsiCo w Unii Europejskiej. Podkreślamy, że do 2035 r. fabryka osiągnie neutralność klimatyczną. Zostało to już zaplanowane na etapie projektowania, a później realizacji budowy – wyjaśnia Krzysztof Dudziński. Lokalizacja nowego zakładu właśnie w Świętem wpłynie na skrócenie tras transportu o ponad 4,5 mln km rocznie oraz zredukuje emisję CO2 w całym łańcuchu dostaw.
– W początkowej fazie produkcji zakład będzie pracował z wykorzystaniem 3 energooszczędnych linii produkcyjnych. Będziemy produkować chipsy ziemniaczane Lay’s oraz po raz pierwszy w Polsce nachosy Doritos. Bardzo dużo uwagi poświęcono także zużyciu wody. Istotnym rozwiązaniem i bardzo innowacyjnym jest zbieranie i odzysk wody deszczowej na potrzeby własne zakładu. Woda deszczowa jest oczyszczana i odsalana, a następnie wykorzystywana m.in. w cyklu chłodzenia. Nasza firma po raz pierwszy w Polsce zainstalowała kocioł parowy o mocy 3,2 MW w całości zasilany elektrycznie, to rozwiązanie znacząco przyczyni się do redukcji śladu węglowego zakładu – wyjaśnia .
Kluczowe dane dot. projektu
- Wartość inwestycji: ponad 1 mld zł
- Termin realizacji: etapowo w latach 2023-2025
- Powierzchnia działki: 30 ha
- Powierzchnia zabudowy: 54 700 m2
- Docelowe zatrudnienie: 450 osób
Komentarze