Nowoczesne narzędzia oraz systemy dla zakładów
Referaty, które rozpoczęły konferencję „Utrzymanie ruchu w przemyśle spożywczym”, skupiły się wokół tematyki wdrażania nowoczesnych narzędzi i systemów. Uczestnicy zobaczyli w bloku wprowadzającym pięć prezentacji specjalistów.
Blok wprowadzający rozpoczął referat „Nasze podejście do utrzymania ruchu. Co się sprawdziło?” – o doświadczeniach z browaru w Tychach mówili Tomasz Duś i Piotr Noras z Kompanii Piwowarskiej SA.
Drugą prezentację wygłosili Tomasz Papaj z COPA-DATA Polska oraz Michał Kaczurba z firmy REDNT. Był to referat w temacie „Produkcja i utrzymanie ruchu pod pełną kontrolą – niezależna Platforma systemowa zenon”.
Kolejny wykład nosił tytuł „Wykorzystanie systemów ANDON w analizie efektywności zakładów produkcyjnych”. Przedstawił go Paweł Wojakowski z TQMsoft spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Michał Kraus z KHS Polska Sp z o.o. opowiedział z kolei o internetowym portalu części zamiennych, wstępnej analizie maszyn online, serwisie 24/7, czyli rozwiązaniach i narzędziach KHS, wspierających jednostki utrzymania ruchu.
Ostatnia w tym bloku prezentacja dotyczyła firmy Ultrapak. Robert Schmidt opowiedział o liniach produkcyjnych wraz z pełną kontrolą i segregacją wad – możliwościach CFT i FT System.
XI Konferencja Utrzymanie Ruchu w Przemyśle Spożywczym odbywa się w dniach 12-13 marca 2019 r. w HOTELU STOK w Wiśle.
Organizator: firma BMP - wydawca kwartalnika "Kierunek Spożywczy" i portalu kierunekSPOZYWCZY.pl.
Honorowy Gospodarz: Tyskie Browary Książęce
Adventure Media
Komentarze