Etykiety nie do zdarcia
Etykietowanie w formie stosuje się powszechnie podczas wytwarzania opakowań na produkty żywnościowe, chemię użytkową, lekarstwa itp. Jest to metoda szczególnie przydatna do nakładania etykiet na opakowania o nieskomplikowanych kształtach i płaskich powierzchniach, dla których nie stawia się zbyt wysokich wymagań odnośnie precyzji położenia etykiety na właściwej powierzchni pojemnika.
Wtryskiwanie z etykietowaniem w formie (IML – In-Mold Labeling) jest specjalną metodą wtryskiwania i jest klasyfikowana w grupie metod umożliwiających wprowadzanie do formy wtryskowej dodatkowego materiału [2, 3]. Oprócz IML wyróżnia się jeszcze wtryskiwanie z dekorowaniem folią (IMD – In-Mold Decoration), wtryskiwanie z wykorzystaniem elementów dekoracyjnych kształtowanych podciśnieniowo (INM – Insert Molding) oraz wtryskiwanie z wstępnym kształtowaniem podciśnieniowym folii (FIM – Film Insert).
Metoda IML znalazła najszersze zastosowanie w branży opakowaniowej, natomiast pozostałe stosuje się w branży AGD, elektronicznej, motoryzacyjnej i innych. Wykorzystanie tych metod wtryskiwania pozwala na otrzymywanie elementów z tworzyw posiadających na części swej powierzchni powłokę z materiału o innych właściwościach i cechach użytkowych niż pozostała część wypraski. Etykietowanie w formie jest wykorzystywane głównie w procesie wtryskiwania, ale występuje także podczas wytłaczania z rozdmuchiwaniem oraz formowania próżniowego [2, 3, 11]. Przykłady gotowych wyprasek wtryskowych z etykietami wykonanych metodą IML przedstawiono na fot. 2.
Cały artykuł został opublikowany w nr 2/2014 magazynu "Agro Przemysł"