Partner serwisu
21 października 2014

Barwniki z wytłoków

Kategoria: Krótko na temat

W ostatnich latach wzrosło zainteresowanie konsumentów żywnością zawierającą naturalne składniki. Zmusza to producentów do rezygnacji ze stosowania barwników syntetycznych.

Barwniki z wytłoków

Antocyjany

Przykładem takich barwników są antocyjany nadające owocom i kwiatom barwę od pomarańczowej przez czerwoną do fioletowej i niebieskiej. Ich źródłem mogą być wytłoki owocowe, na przykład aronii.

Najprostsza metoda otrzymywania barwników antocyjanowych z wytłoków polega na zastosowaniu ekstrakcji. Powyższą metodą można uzyskać odzysk barwników z wytłoków w stosunku do soku aroniowego w około 60% w przypadku ekstrakcji wytłoków świeżych i w około 80% podczas ekstrakcji wytłoków suszonych. Dalsze etapy obróbki ekstraktu sprowadzają się do zagęszczenia ekstraktu i suszenia do postaci proszku.

 

Żywice

Do bardziej nowoczesnych metod należy zaliczyć użycie żywic adsorpcyjnych, które są w stanie adsorbować antocyjany obecne w roztworach i uwalniać je do roztworów alkoholowych. Przefiltrowany wcześniej roztwór powoli przepływa przez żywicę adsorbcyjną, uwalniając organiczne substancje barwne, takie jak antocyjany, katechiny. Z dna kolumny zbierany jest przezroczysty roztwór. Gdy żywica zaadsorbowała naturalne barwniki (antocyjany) jest przemywana wodą destylowaną, a następnie regenerowana roztworem alkoholowym. Ciemnoczerwony roztwór alkoholowy poddawany jest dalszej obróbce. Alkohol zostaje oddzielany od naturalnego barwnika metodą destylacji, a barwnik pozostaje w fazie wodnej. Stężony roztwór jest sproszkowany i sprzedawany jako naturalny barwnik.

 

Ekstrakcja ultradźwiękowa

Inną metoda jest ekstrakcja ultradźwiękowa, która wykorzystuje zjawisko wzbudzania drgań mechanicznych przez fale dźwiękowe o częstotliwości większej niż 20 kHz. Ultradźwięki w trakcie ekstrakcji materiałów roślinnych mogą prowadzić do destrukcji ściany komórkowej i uwolnienia ekstrahowanych składników. W porównaniu z ekstrakcją klasyczną ten sposób jest szybki i wydajny. Ponadto nie jest drogi i umożliwia pozyskanie bardzo różnorodnych związków w zależności od użytego rozpuszczalnika. Metoda ta znalazła zastosowanie do oddzielenia olejów i olejków eterycznych z ziół (np. mięty, kopru, chmielu), polifenoli (w tym antocyjanin), karotenoidów, kwasu winowego, związków aromatycznych, polisacharydów i związków funkcjonalnych, ekstrakcji białek soi oraz związków bioaktywnych pochodzenia zwierzęcego.

Fot.: www.freeimages.com

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ