Partner serwisu
28 października 2014

Ścieki z nieba

Kategoria: Artykuły z czasopisma

Wokół zakładów przemysłowych powstaje coraz więcej szczelnych powierzchni utwardzonych takich jak parkingi, ulice czy chodniki. Zaburza to naturalną retencję wód opadowych. W czasie spływu powierzchniowego dostaje się do nich dużo zanieczyszczeń, co powoduje, że należy je traktować jako ściek.

Ścieki z nieba

Obserwowany w ostatnim czasie intensywny rozwój i modernizacja przedsiębiorstw branży spożywczej dotyczy nie tylko rozwoju technologicznego związanego z inwestycjami w park maszynowy i linie technologiczne, ale również rozwoju infrastruktury technicznej przedsiębiorstwa. Wokół hal produkcyjnych buduje się coraz więcej dróg wewnętrznych, parkingów i terenów magazynowych, które mają nie tylko ułatwić funkcjonowanie przedsiębiorstwa, ale również poprawić zewnętrzny wizerunek firmy. Tereny te są często projektowane jako utwardzone powierzchnie szczelne (asfalt, kostka brukowa, płyty) wyposażane w infrastrukturę kanalizacyjną, służącą do zbierania, magazynowania i odprowadzania wód opadowych. Takie podejście z jednej strony poprawia warunki funkcjonowania przedsiębiorstwa, z drugiej zaś prowadzi do zubożenia naturalnej retencji wód opadowych. Zarządzanie spływem wód opadowych z terenów przemysłowych to niejednokrotnie podejmowanie trudnych decyzji o sposobach rozwiązań technologicznych, organizacyjnych i prawnych, które powinny zostać przemyślane i opracowane już na etapie planowania i projektowania inwestycji, a zweryfikowane na etapie jej eksploatacji.

Przeciętny polski przedsiębiorca czuje się zaskoczony ilością uregulowań prawnych dotyczących zarządzania wodami opadowymi i wynikającymi z tego obowiązkami. Deszcz jest dla niego powodem kolejnych kłopotów: wymagania, pozwolenia, opłaty. Tymczasem, nie jest to tylko polska rzeczywistość, dla porównania autorki prezentują rozwiązania stosowane w innym kraju UE, o nieco innej specyfice opadów, jakim są Włochy.

 

Kwalifikacja wód opadowych

Odprowadzanie wód opadowych z terenów przemysłowych pociąga za sobą ryzyko punktowego wprowadzania dużego ładunku zanieczyszczeń do środowiska, gdyż największa ilość zanieczyszczeń dostaje się do wód opadowych w czasie spływu powierzchniowego. Zanieczyszczenia te pochodzą z powierzchni zlewni, czyli z ulic, chodników oraz parkingów. Do wody trafiają wtedy oleje, smary, pyły, piasek, starte opony, a czasami nawet odchody zwierzęce, części roślin czy metale ciężkie. Takie wody opadowe należy traktować jak ściek. W definicji ścieków podanej w ustawie Prawo wodne zakwalifikowanie wód opadowych i roztopowych do kategorii ścieku uzależnia się od miejsca ich powstawania.

„Ściek stanowią wody opadowe lub roztopowe, ujęte w otwarte lub zamknięte systemy kanalizacyjne, pochodzące z powierzchni zanieczyszczonych o trwałej nawierzchni, w szczególności z miast, portów, lotnisk, terenów przemysłowych, handlowych, usługowych i składowych, baz transportowych oraz dróg i parkingów”.

 

Cały artykuł został opublikowany w nr 3/2014 magazynu "Agro Przemysł"
Fot.: www.freeimages.com

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ