Partner serwisu
09 stycznia 2015

Małe, ale groźne

Kategoria: Artykuły z czasopisma

Ostatnio zaobserwowano pojawienie się nowych, nieznanych dotąd bakterii i wirusów w żywności pochodzenia roślinnego. W wielu wypadkach związane jest to nie tylko z wystąpieniem nowych drobnoustrojów, ale również z metodyką ich wykrywania.

Małe, ale groźne

Werotoksyczne szczepy Escherichia coli (VTEC)

Do takich bakterii, które mogą stanowić poważne zagrożenie żywności pochodzenia roślinnego, należy zaliczyć chorobotwórcze, werotoksyczne szczepy bakterii Escherichia coli.

Werotoksyczne szczepy Escherichia coli (VTEC) mogą wywołać groźne zachorowania u ludzi, począwszy od biegunki krwotocznej aż do groźnych w skutkach powikłań – zespołu hemolityczno-mocznicowego (HUS) lub też małopłytkowej plamicy zakrzepowej (TTP). Niestety czasami mogą powodować śmierć.

W czasie epidemii w Niemczech, która wystąpiła w okresie maj-lipiec 2011 roku, wyizolowano nowy typ serologiczny Escherichia coli – O104:H4. Bakterie te posiadały cechy charakterystyczne dla szczepów VTEC (obecność werotoksyny typu 2) oraz dla szczepów enteroagregujacych (obecność genów aggR) oraz wyjątkową oporność na większość antybiotyków. Stwierdzono, że źródłem zakażenia były kiełki kozieradki, pochodzące z Egiptu.

Podczas epidemii w Niemczech zgłoszonych zostało 4321 przypadków zachorowań, w tym 852 przypadki HUS. Potwierdzono śmierć 50 pacjentów. Największą liczbę zachorowań stwierdzono w północnych Niemczech.

W Polsce w 2011 roku odnotowano 3 potwierdzone przypadki. Chociaż nie stwierdzono zachorowań spowodowanych żywnością pochodzącą z Polski, to panika wśród społeczeństwa i poczucie zagrożenia niebezpiecznymi produktami, spowodowały ogromne straty finansowe dla polskich producentów żywności, głównie z sektora warzyw i owoców.

 

Cały artykuł został opublikowany w nr 4/2014 magazynu Agro Przemysł

Fot.: www.photogenica.pl

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ