Partner serwisu
15 października 2015

Dżdżownice na etacie

Kategoria: Artykuły z czasopisma

Jest to relatywnie nowe rozwiązanie dla oczyszczania ścieków przemysłowych, ale z uwagi na liczne korzyści – takie jak niskie zapotrzebowanie na energię i wysoka skuteczność – może stanowić alternatywę dla konwencjonalnych metod. Dodatkowo powstaje wermikompost oraz biomasa, które stanowią produkty o wartości rynkowej. A to wszystko dzięki... dżdżownicom.

Dżdżownice na etacie

 

W ostatnim czasie obserwuje się znaczne zainteresowanie wykorzystaniem metod biologicznych w inżynierii i ochronie środowiska. Często te metody znane są od dawna ale z uwagi na dynamiczny postęp w rozwoju cywilizacyjnym są obecnie „odkrywane na nowo”. I tak jest właśnie w przypadku metod wykorzystujących dżdżownice w oczyszczaniu środowiska z różnych zanieczyszczeń. Już Arystoteles doceniając zalety dżdżownic określił je mianem „jelit ziemi“ z uwagi na mechanizm ich działania. Fascynacji dżdżownicami uległ również wybitny angielski przyrodnik i twórca teorii ewolucji Karol Darwin, który jako pierwszy rozpoczął i prowadził przez wiele lat badania nad dżdżownicami.

 

Wermitechnolgie

Możliwości tych najstarszych na ziemi bezkręgowców są znane od wieków, jednakże dopiero od niedawna ich wyjątkowe właściwości i potencjalne zastosowania traktowane są z wielką uwagą przez świat nauki, a w rezultacie obserwuje się wzrost ich komercyjnego znaczenia.

Dżdżownice zostały docenione przez współczesnych badaczy, inżynierów i projektantów, dzięki którym opracowano szereg technologii wykorzystujących dżdżownice – określanych mianem wermitechnologii – w różnych obszarach działalności człowieka. I tak technologie wykorzystujące dżdżownice (tj. wermikulturę) stosowane są np. w zagospodarowaniu odpadów biodegradowalnych (technologie wermikompostowania), usuwaniu zanieczyszczeń z gleb (technologie wermiremediacji), do otrzymywania produktów dla rolnictwa czy substancji bioaktywnych dla przemysłu farmaceutycznego i kosmetycznego (technologie wermiprodukcji rolniczej i przemysłowej) jak również w oczyszczaniu ścieków przemysłowych i komunalnych (technologie wermifiltracji).

 

Cały artykuł został opublikowany w numerze 3/2015 magazynu "Agro Przemysł"

Fot. zasoby autora

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ