„Utrzymanie ruchu na miarę XXI w.” oraz wycieczka do browaru
Ostatni panel zasugerował uczestnikom Konferencji Naukowo-Technicznej „Utrzymanie ruchu w przemyśle spożywczym” możliwości i pomysły na to, aby utrzymanie ruchu w zakładzie było prowadzone na miarę XXI wieku. Cała konferencja zakończyła się wycieczką do Tyskich Browarów Książęcych.
Sesję zamykającą poprowadził Tomasz Kłopot z Politechniki Śląskiej, która m.in. poszukuje rozwiązań technicznych nie tylko dla przemysłu spożywczego, ale również innych branż i sektorów przemysłu.
Pierwsza prezentacja opowiadała o oszczędnym sterowaniu. Jacek Czeczot z Politechniki Śląskiej przedstawił możliwości szukania oszczędności poprzez zmianę sterowania, czyli innymi słowy zautomatyzowanie procesów technologicznych. – Bliższe przyjrzenie się układom regulacji może przynieść drobne oszczędności. Po zsumowaniu tych drobnych oszczędności możemy pozbyć się w firmie nadmiernych kosztów – podkreślił prelegent.
Krzystof Szymczyk z GP Strategies Poland Sp z o.o. przedstawił referat w temacie „Zintegrowane projektowanie wielobranżowe w projektach inwestycyjnych i jego korzyści dla utrzymania ruchu”.
Środki smarowe w przemyśle spożywczym pod kątem wymagań i prewencji wg firmy Boccard były tematem wystąpienia Michała Skrobeckiego z Boccard Polska Sp. z o.o.
Ekonomiczne i wydajne czyszczenie zbiorników z zastosowaniem głowic myjących AWH to temat kolejnego referatu w tym panelu, który wygłosił Marcin Kmiotek z Neumo-Polska Sp. z o.o.
Zwieńczeniem merytorycznego programu konferencji w Wiśle było wystąpienie Arkadiusza Burnosa z BalticBerg Consulting Sp. z o. o. Sp. K. Omówił on skuteczne plany prewencyjne i predykcję jako fundament nowoczesnego zarządzania majątkiem. Opowiedział, w jaki sposób krok po kroku wprowadzić tego typu strategie w firmie.
Zakończeniem całej konferencji była wycieczka techniczna do browaru w Tychach (Honorowym Gospodarzem imprezy była Kompania Piwowarska S.A., Tyskie Browary Książęce). Po powitaniu i przybliżeniu historii zakładu, dyrektor Dariusz Garnowski zaprosił zwiedzających do zobaczenia tej wyjątkowej fabryki, gdzie wiele nowoczesnych rozwiązań mieści się w pieczołowicie odrestaurowanych zabytkowych obiektach. Oprócz m.in. warzelni, fermentowni, rozlewu można było zobaczyć klimatyczne Muzeum Tyskich Browarów oraz spróbować znakomitego miejscowego piwa.
Komentarze