Partner serwisu
18 października 2019

Posiedzenie Rady Ministrów Rolnictwa Unii Europejskiej w Luksemburgu

Kategoria: Aktualności

Rada Ministrów Rolnictwa i Rybołówstwa UE obradowała 14 -15 października br. w Luksemburgu. Delegacji polskiej przewodniczył podsekretarz stanu w MRiRW Ryszard Zarudzki.

Posiedzenie Rady Ministrów Rolnictwa Unii Europejskiej w Luksemburgu

Podczas obrad omawiane były sprawy dotyczące przyszłej WPR oraz silnego budżetu na rolnictwo po 2020r. w związku z nowymi zadaniami dotyczącymi klimatu, środowiska, dobrostanu zwierząt adresowanymi do rolnictwa.   

Prezydencja fińska przedstawiła raport z postępu prac w odniesieniu do pakietu reformy WPR po 2020 r. Dyskusję w tym punkcie porządku obrad połączono z omówieniem punktu zgłoszonego przez Francję, a dotyczącego oświadczenia ministrów rolnictwa 17. państw członkowskich wzywających do dostosowania budżetu WPR do nowych wyzwań, przed którymi stoi europejskie rolnictwo i leśnictwo.

Polska wyraziła sprzeciw wobec cięć wydatków na WPR zaproponowanych przez KE, a także na koncentracji tych cięć w II filarze WPR. Kluczową sprawą dla Polski jest wyrównanie dopłat bezpośrednich .  

W punkcie dotyczącym sytuacji na rynkach rolnych wiceminister Zarudzki podkreślił nadal trudną sytuację  na rynku cukru w Polsce, wobec utrzymujących się niskich cen cukru, co może spowodować zamykanie kolejnych cukrowni.  Komisja musi monitorować sytuację na rynkach rolnych i przygotować odpowiednie działania wobec np. bezumownego brexitu.

Na wiosek Grupy Wyszehradzkiej (Czechy, Polska, Słowacja, Węgry) poszerzonej o Bułgarię, Chorwację, Rumunię i Słowenię omawiana była sytuacja w zakresie zwalczania afrykańskiego pomoru świń ASF. Polska podkreśliła, że redukcja populacji dzików powinna być traktowana na poziomie UE jako priorytetowy środek zwalczania tej choroby.

Występowanie ASF powoduje skutki ekonomiczno-gospodarcze i społeczne w Polsce, dlatego Polska popiera wszelkie inicjatywy podejmowane na poziomie UE w celu powstrzymania   dalszego rozwoju tej choroby .

W ramach punktów dotyczących leśnictwa, komisarz Vella przedstawił treść komunikatu Komisji o zintensyfikowaniu działań UE na rzecz ochrony i odtwarzania światowych lasów. Podkreślono ogromną rolę, jaką pełnią lasy w realizacji celów związanych ze zmniejszeniem emisji oraz zapobieganiem skutkom zmian klimatycznych, wymienionych między innymi w porozumieniu paryskim. UE chce wziąć odpowiedzialność za walkę z wylesianiem.

W punkcie dotyczącym strategii leśnej UE po roku 2020, prezydencja  fińska odniosła się do konkluzji Rady Europejskiej z 15 kwietnia 2019 r. wzywających KE do przedłożenia komunikatu proponującego opracowanie nowej Strategii Leśnictwa po 2020 r. W tym punkcie dyskusji, przedstawiona została Wspólna Deklaracja Ministrów Rolnictwa Grupy Wyszehradzkiej, Bułgarii, Chorwacji i Słowenii w sprawie lasów, zrównoważonej gospodarki leśnej i dostosowania do zmian klimatu.

źródło: gov.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ