Zalety obróbki żywności w polu mikrofalowym
Wykorzystanie energii pola mikrofalowego w przemyśle spożywczym jest coraz bardziej powszechne i przynosi dużo korzyści. Korzyści te zależą od wielu czynników, m.in. od rodzaju procesu technologicznego, skali i możliwości zmniejszenia kosztów produkcji oraz oczekiwanej jakości artykułów spożywczych.

Najważniejszymi zaletami mikrofalowej obróbki żywności, w porównaniu z tradycyjnymi metodami, są [1, 2, 3, 4]:
- niskie koszty eksploatacji urządzeń, gdyż absorpcja mikrofal zachodzi tylko w ogrzewanym produkcie, bez konieczności nagrzania całego reaktora,małe wymiary instalacji mikrofalowych nie powodują konieczności rozbudowy dodatkowej infrastruktury produkcyjnej,
- zmniejszenie kosztów pracy na skutek krótszego czasu obróbki, automatyzacji, a nawet eliminacji niektórych czynności międzyoperacyjnych, a tym samym:
- wzrost wydajności linii produkcyjnej,
- kontrola procesu technologicznego,
- poprawienie jakości produktów m.in. poprzez:
- obniżenie temperatury i skrócenie czasu procesu technologicznego (np. suszenie) co może wpływać na uzyskanie lepszych cech organoleptycznych artykułu spożywczego, przy równoczesnym obniżeniu strat składników aktywnych biologicznie i olejków aromatycznych,
- efekt spulchnienia uzyskany podczas suszenia, powoduje lepszą rehydratację suszu i zachowanie walorów smakowych suszonego produktu,
- mniejsze ubytki i lepszą jakość rozmrażanych w polu mikrofalowym produktów.
Coraz lepsza znajomość i większa świadomość producentów o możliwości wykorzystania pola mikrofalowego w technologii żywności, powodują że generatory mikrofal mogą być wykorzystywane w wielu procesach technologicznych
Obecnie technologia wykorzystania pola mikrofalowego cieszy się powszechnym zastosowaniem w gospodarstwach domowych. Popularność korzystania z kuchenek mikrofalowych powoduje wzrost zainteresowania produktami, które można szybko przygotować do spożycia. Oczekiwania konsumenta, jak i jego zachowania wywierają duży wpływ na producentów artykułów spożywczych i tym samym przyczyniają się do ulepszania procesów i technologii obróbki żywności stosowanych w zakładach przemysłu spożywczego.
Rosnąca wiedza na temat zmian w składnikach żywności, które zachodzą pod wpływem działania pola mikrofalowego, pozwala coraz śmielej wykorzystać pole mikrofalowe podczas procesów wytwórczych żywności. Prowadzone do tej pory badania wykazują, że przetrzymywanie produktów w wysokiej temperaturze przez krótki czas pozwala w większym stopniu zachować wartości odżywcze w produktach przetwarzanych metodą mikrofalową w porównaniu do metod konwencjonalnych.
W praktyce pole mikrofalowe najczęściej wykorzystuje się jako technologię uzupełniającą do tradycyjnych metod przetwarzania żywności. Takie metody kombinowane pozwalają na znaczne skrócenie czasu prowadzenia procesu, oszczędność energii i kosztów operacyjnych oraz eliminację negatywnych skutków, jakie niesie ze sobą tradycyjne ogrzewanie produktów spożywczych.
Literatura
[1] Gruda Z., Postolski J.: Zamrażanie Żywności. Wyd. Nauk.-Tech., Warszawa, 1999, 576-582.
[2] Lenart A., Łakomiec D.: Najnowsze kierunki zastosowania mikrofal w przemyśle spożywczym. Przem. Spoż., 1992, 46 (11), 283-286.
[3] Pijanowski E., Dłużewski M., Dłużewska A., Jarczyk A.: Ogólna Technologia Żywności. Wyd. Nauk.-Tech., Warszawa, 1996, 180-182.
[4] Prosa R.: Mikrofale w przemyśle spożywczym. Przem. Spoż., 2007, 61 (1), 15-19.
Fot.: www.freeimages.com
Więcej przeczytacie Państwo w numerze 2/2014 magazynu „Agro Przemysł”