OBAWY ŚWIERSZCZA FILIPA - O zastosowaniu owadów w produkcji żywności
Z czym to się je?
Zgodnie z rozporządzeniem zastosowanie owadów w produkcji zależy od kategorii żywności. Rozporządzenie to dopuszcza użycie aż 80 g/100 g szarańczy wędrownej i świerszcza domowego (mrożonych) w analogach mięsa. Trzeba przyznać, że to całkiem sporo, choć oczywiście nie oznacza to automatycznie, że producenci zdecydują się na zastosowanie tych surowców na takim poziomie. W mniejszych ilościach owady można wykorzystać w produkcji herbatników, czekoladowych wyrobów cukierniczych, ale także w chlebie i bułkach, napojach, sałatkach oraz serwatce w proszku.
Zdania na temat spożycia owadów wśród polskich konsumentów jak zwykle są podzielone. Niechęć w jednym obozie nie oznacza jednak braku ciekawości w tym drugim. O ile niechęć części konsumentów wzbudza myśl o pałaszowaniu insektów jako całości, np. w postaci suszonej, o tyle bardzo prawdopodobnym jest, że obecność owadów zastosowanych jako składnik produktów wysoko przetworzonych nie będzie wzbudzała takich emocji i dość szybko wkradną się także na nasze stoły.
Od 20 marca 2023 w lokalach sieci takich jak: 7 Street – Bar & Grill, Meet & Fit – Slow Food Burgers oraz Frentzza – Pizza & Friends fani owadzich przysmaków mogą zjeść burgery oraz pizzę z larwami mącznika młynarka. Na początku marca do swojej oferty burgery z mąką pochodzącą z owadów wprowadziła także jedna z sieci handlowych.
Styczniowa burza medialna dotycząca wydania zezwolenia na wprowadzenie do obrotu mąki ze świerszcza domowego spowodowała także znaczący wzrost zainteresowania żywnością z owadów w sklepach internetowych.
Owady w suplementach diety?
Owszem. Zezwolenie udzielone dla larw pleśniakowca lśniącego dopuszcza zastosowanie postaci sproszkowanej tej larwy w suplementach diety, w ilości nieprzekraczającej 4 g w dziennej dawce. Suplementy te trzeba jednak dodatkowo oznakować informacją, że nie powinny być spożywane przez osoby w wieku poniżej 18 lat (suplementy żywnościowe w rozumieniu dyrektywy 2002/46/WE dla osób dorosłych).
FAO wskazuje, że „owady są wysoce pożywnym i zdrowym źródłem pożywienia o wysokiej zawartości tłuszczu, białka, witamin, błonnika i minerałów, co czyni je alternatywnym źródłem białka ułatwiającym przejście na zdrową i zrównoważoną dietę.”
***
Poszukiwania alternatywy dla mięsa na przestrzeni ostatnich lat przybrały niewyobrażalny rozmach, od roślinnych zamienników, po owady i „mięso” z hodowli komórkowych. Według FAO owady jako pożywienie stają się szczególnie istotnym ogniwem w obliczu rosnących kosztów pozyskiwania mięsa, zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego, ochrony środowiska i wzrostu liczby ludności.
Rynek żywności zawierającej owady i produkty pochodzące z owadów niewątpliwie będzie się rozwijał. Aktualnie analizowanych jest 8 wniosków dotyczących owadów przeznaczonych do wprowadzenia do obrotu w różnych postaciach, które podlegają ocenie bezpieczeństwa przez EFSA.
Ci, którzy nie są przekonani do spożywania owadów nie muszą obawiać się tego, że ich obecność w produkcie zostanie „ukryta”. Zapoznanie się z treścią etykiety wyklucza możliwość nieświadomego spożycia takich produktów. Może to skłoni przeciętnego Kowalskiego, aby dokładnie przeczytał wykaz składników, a w przypadku np. pieczywa sprzedawanego bez opakowań zreflektował się, że dane o zastosowanych surowcach także są dla niego dostępne?
Komentarze